Wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?

wakacje kredytowe Wakacje kredytowe są formą pomocy zaoferowanej przez rząd dla wszystkich kredytobiorców, którzy spłacają kredyty mieszkaniowe. Pod koniec lipca możliwe będzie skorzystanie z wakacji kredytowych, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Co warto wiedzieć o programie?

 

Wakacje kredytowe – czym są i na czym polegają?

Wakacje kredytowe to inaczej odroczenie spłaty kredytu. Polegają na zwolnieniu z opłat w ciągu jednego miesiąca. Przy czym okres kredytowania o ten jeden miesiąc się wydłuża. Wakacje kredytowe w ramach umowy kredytowej zawartej z niektórymi bankami były znane konsumentom wcześniej. Jednak w obecnej sytuacji została podpisana ustawa w dniu 14 lipca 2022 roku, która nieco różni się od znanych wcześniej wakacji kredytowych. Pozwala ona na zwolnienie z opłat pełnej raty, czyli kapitału i odsetek, natomiast obciążeniem mogą pozostać składki ubezpieczeniowe. Z ustawowych wakacji kredytowych można skorzystać raz na kwartał, natomiast te dotychczasowe obowiązywały tylko raz w roku.

Kto i na jakich zasadach może skorzystać z wakacji kredytowych?

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe w polskiej walucie. Będą one przysługiwały osobom, które zaciągnęły zobowiązanie na nieruchomość, w której mieszkają. Zatem niemożliwe będzie korzystanie z odroczenia w przypadku mieszkania, które zostało zakupione w celu inwestycyjnym, to znaczy na przykład na wynajem. W przypadku wakacji kredytowych nie zobowiązują takie kryteria jak dochód. Warto mieć też na uwadze, że skorzystanie jest możliwe tylko w przypadku jednego kredytu. Okres ulgi obowiązuje do końca 2023 roku, co pozwala na odroczenie spłaty kredytu 8 razy. Przy czym trzeba na uwadze mieć, że czas spłaty wydłuży się jednocześnie o 8 miesięcy.

Wakacje kredytowe – jak z nich skorzystać?

Z wakacji kredytowych skorzystać można tylko w sytuacji, kiedy zostanie złożony wniosek o zawieszenie raty. Jest to możliwe poprzez złożenie wniosku do banku w formie papierowej bądź elektronicznej.

Wakacje kredytowe to korzystna opcja dla kredytobiorców. W przypadku osób, które nie są objęte tą formą wsparcia, warto rozważyć inne rozwiązania, które mogą pomóc w spłacie zobowiązań. Można zdecydować się na wzięcie kredytu, który może okazać się korzystniejszy, niż ten, który obecnie jest spłacany. Warto w takiej sytuacji udać się do doradcy kredytowego, który pomoże dobrać korzystną ofertę i uzyskać kredyt. To również doskonała propozycja dla osób, które starają się o kredyt gotówkowy, hipoteczny czy firmowy.

 

 

Artykuł sponsorowany