Końcówki Wydechu: Wpływ na osiągi i dźwięk samochodu

Końcówki Wydechu: Wpływ na osiągi i dźwięk samochodu

Wielu fanów motoryzacji lubi, gdy samochód wydaje mocne, charakterystyczne dźwięki. Niestety, obecnie produkowane pojazdy muszą spełniać wiele rygorystycznych norm co do poziomu emitowanego hałasu, dlatego też w celu zwiększenia możliwości pojazdu w tym zakresie na szeroką skalę stosuje się specjalne końcówki wydechu. W jaki sposób końcówki wydechu wpływają na osiągi i dźwięk samochodu? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Końcówki wydechu – dlaczego się je montuje?

Dlaczego obecnie tak wiele osób zastanawia się, jakie są korzyści wynikające z zamontowania końcówki wydechuJak wiadomo, wielu fanów szybkich samochodów uwielbia charakterystyczne, głośne dźwięki, które wydają sportowe samochody wyposażone w silniki o dużej pojemności. Okazuje się jednak, że obecnie producenci samochodów są ograniczeni przez wiele norm, m.in. w zakresie poziomu emitowanego hałasu. Dodatkowo, jednostki napędowe muszą być konstruowane zgodnie ze ściśle określonymi wytycznymi, co także sprawia, iż producenci nie mają tak dużej dowolności w zakresie możliwości silnika.

W przypadku wielu producentów zauważalne jest, że jednostki napędowe posiadając dużą liczbę cylindrów są zastępowane małymi. Oznacza to, że pracują zdecydowanie ciszej, a oprócz tego turbosprężarki funkcjonują na podobnej zasadzie jak tłumik. To z kolei powoduje, że dźwięki wydobywające się z silnika nie są tak głośne, jak niektórzy fani motoryzacji by sobie tego życzyli.

Na szczęście, istnieje skuteczny i prosty sposób na to, aby móc cieszyć się mocnymi dźwiękami pracującego silnika. Chodzi tutaj oczywiście o zamontowanie wcześniej wspomnianych końcówek wydechu.

Co można zyskać dzięki montażowi końcówki wydechu?

Przede wszystkim można znacząco zmienić dźwięk silnika. Montaż końcówki wydechu powoduje, że staje się on bardziej donośny i warczący. Jeśli końcówki wydechu są właściwie dopasowane, mogą nawet brzmieć jak silniki typu V8 bądź nawet V12.

Warto dodać, że końcówki wydechu są wykorzystywane w tuningu optycznym. Oznacza to, że pełnią one też funkcję estetyczną, gdyż w znaczący sposób poprawiają wygląd auta. 

 

 

Artykuł sponsorowany.