Rozbiegówka światłowodowa – kluczowe aspekty przy testowaniu sieci optycznych

Rozbiegówka światłowodowa – kluczowe aspekty przy testowaniu sieci optycznych

Kontrola sieci światłowodowych pozwala sprawdzić jakość sygnału i wykryć ewentualne nieprawidłowości. W tym celu można przeprowadzić pomiar OTDR. Na czym on polega i jaką rolę odgrywa w nim przewód rozbiegowy, zwany popularnie rozbiegówką? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Co to jest pomiar typu OTDR i w jakim celu się go wykonuje?

Pomiar typu OTDR (z ang. Optical Time-Domain Reflectometer) polega na wysyłaniu impulsu światła do włókna optycznego i monitorowaniu odbitych sygnałów świetlnych w czasie. Głównym celem takiego pomiaru jest określenie strat sygnału, lokalizacji zakłóceń, takich jak złamania lub złącza, oraz określenie długości włókna.

Podczas pomiaru OTDR urządzenie analizuje czas, który upłynął między wysłaniem impulsu świetlnego a odbiciem od dowolnego zakłócenia na włóknie. Na tej podstawie urządzenie może określić odległość do zakłócenia. Analizując amplitudę odbitego sygnału, można też oszacować stopień strat sygnału.

Pomiary typu OTDR są szczególnie przydatne do diagnostyki, konserwacji i naprawy sieci telekomunikacyjnych opartych na włóknach optycznych, ponieważ pozwalają na identyfikację problemów oraz lokalizację uszkodzeń lub degradacji w sieciach optycznych.

Jak działa rozbiegówka światłowodowa?

Przy testowaniu OTDR bywa przydatna, a czasami wręcz niezbędna, rozbiegówka światłowodowa. Jest ona częścią wyposażenie reflektometru optycznego, jednak można nabyć ją również osobno np. w sklepie Interlab.pl: https://www.interlab.pl/produkt/noyes-fiberring.html. Włókno rozbiegowe ma za zadanie wyeliminowanie martwej strefy reflektometru, a co więcej minimalizuje efekty impulsu rozruchowego powodującego niepewność pomiaru. Rozbiegówka światłowodowa składa się z włókna o określonej długości nawiniętego wewnątrz pierścienia ochronnego. Na zewnątrz obudowy wyprowadzone są dwa patchcordy z odpowiednimi konektorami. Niektóre rozbiegówki mają obudowę wyposażoną w magnes, który pozwala na zamontowanie jej na szafie lub stojaku. Ważna jest duża wytrzymałość złączy, która pozwoli na testowanie OTDR nawet w trudnych warunkach.

Reflektometry OTDR to specjalistyczne narzędzie wysyłające impulsy optyczne. Charakteryzują się wysoką mocą i precyzją, dzięki czemu są w stanie wykryć nawet minimalne poziomy rozproszonego wstecznie światła. Rozproszenie jest spowodowane zmianami w materiale światłowodu. Wysyłane impulsy wracają do urządzenia, które generuje raport.

Prawidłowe wykonanie pomiaru typu OTDR wymaga włączenia w testowanym torze światłowodowym przewodu rozbiegowego (czyli rozbiegówki) oraz dobiegowego.

Rozbiegówka ma za zadanie ustabilizować źródło światła oraz wyeliminować martwą strefę reflektometru. Włączana jest na początku toru telekomunikacyjnego. To z kolei pozwala uzyskać poprawny pomiar testowanego złącza toru. Analogicznie odbiegówka, czyli przewód dobiegowy, potocznie zwany również ogonem, włączona na końcu toru pozwala na pomiar ostatniego złącza. W przypadku pominięcia przewodu dobiegowego dokonanie pomiaru odbicia oraz straty, jakie wprowadza ostatnie złącze, staje się niemożliwe. W związku z tym pomiary bez rozbiegówki światłowodowej oraz przewodu dobiegowego nie mają większego sensu.

 

 

Tekst sponsorowany