Windy przemysłowe: co trzeba o nich wiedzieć? Gdzie sprawdzają się najlepiej?

Windy przemysłowe: co trzeba o nich wiedzieć? Gdzie sprawdzają się najlepiej?

Windy przemysłowe to częsty element wyposażenia zakładu produkcyjnego, jak i zaplecza magazynowego. Pełnią one ważną funkcję w procesie transportowania towarów, umożliwiając ich szybkie i bezpieczne przenoszenie na znaczne wysokości. Inwestycja w windy przemysłowe może być bardzo opłacalna z punktu widzenia przedsiębiorstwa, które chce w znacznej mierze zautomatyzować podstawowe procesy technologiczne. Wyjaśniamy to w naszym artykule.

Czym dokładnie jest winda przemysłowa?

Winda przemysłowa to urządzenie dźwigowe, które ma za zadanie przemieszczanie ładunków w kierunku góra-dół. Takie windy najczęściej wykorzystuje się w zakładach produkcyjnych i na zapleczach magazynowych, gdzie stanowią albo alternatywę, albo uzupełnienie dla wózków widłowych czy ręcznych liftów.

Windy, z uwagi na znaczny udźwig, mogą jednorazowo przenosić bardzo ciężkie ładunki przeznaczone np. do ułożenia na najwyższych półkach regałów magazynowych. Mogą również służyć do przenoszenia ładunków pomiędzy poziomami budynku – na przykład z magazynu podziemnego na wyższą kondygnację, gdzie znajduje się linia produkcyjna.

Wysoki poziom bezpieczeństwa operatorów windy

Współczesne windy przemysłowe są wyposażone w szereg rozwiązań podnoszących poziom bezpieczeństwa pracy z tymi urządzeniami. Obecnie standardem jest to, że winda posiada system ogrodzeniowy eliminujący dostęp do mechanizmu podnoszenia niepowołanym osobom. Działa to na takiej zasadzie, że po otwarciu drzwi winda automatycznie się zatrzymuje, co wyklucza ryzyko poważnego wypadku z udziałem ludzi.

Kolejnym rozwiązaniem zwiększającym poziom bezpieczeństwa pracy z windą przemysłową jest mechanizm blokujący na pozycji. To rozwiązanie wyklucza prawdopodobieństwo zmiany położenia platformy w momencie załadunku lub rozładunku towarów, co także ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo pracowników.

Warto szukać windy przemysłowej z otwartym mechanizmem podnoszenia. Dzięki temu pracownicy zyskają możliwość łatwego zweryfikowania stanu mechanizmu i ewentualnego przeprowadzenia drobnej naprawy. Korzystnym rozwiązaniem są również belki demontażowe, które ułatwiają obsługę i wymianę elementów napędu umieszczonych czy to na szczycie windy, czy w tzw. plecaku.

Popularne rodzaje wind przemysłowych

Windy przemysłowe można podzielić na dwie podstawowe kategorie, czyli windy dwusłupowe i czterosłupowe – te drugie są przystosowane do znoszenia większych obciążeń, natomiast wymagają więcej miejsca do przeprowadzenia montażu.

Ponadto windy przemysłowe można rozróżnić ze względu na zastosowane w nich technologie. Mamy więc m.in. windy z napędami elektrycznymi połączonymi z falownikami, windy wyposażone w różne systemy pozycjonowania (w tym czujniki zbliżeniowe, szyny kodowe czy system laserowego pomiaru odległości) oraz windy z układem napędowym umieszczonym w dowolnym miejscu – nazywamy je potocznie windami plecakowymi.

Gdzie można zamówić windę przemysłową?

Wiedząc, że winda przemysłowa sprawdzi się w konkretnym środowisku produkcyjnym czy magazynowym, należy zacząć od znalezienia zaufanego producenta takich urządzeń. Jednym z najczęściej rekomendowanych dostawców elementów systemu transportu wewnętrznego jest PROMUS Katowice.

Spółka od ponad 30 lat projektuje, produkuje, wdraża i uruchamia systemy transportowe na potrzeby przedsiębiorstw z branży przemysłowej, meblowe czy automotive. Zatrudnia zespół inżynierów i pracowników produkcji, dzięki czemu może zapewnić swojemu klientowi kompleksową obsługę na poziomie doradztwa technicznego, projektowania, montażu, uruchomienia i późniejszego serwisowania linii transportowej, włącznie z windami przemysłowymi.

Więcej o windach przemysłowych i ich zastosowaniu m.in. w zakładach produkcyjnych, można przeczytać w artykule na stronie internetowej https://promuskatowice.pl/artykuly/windy-przemyslowe-dwuslupowe-i-czteroslupowe-producent-dlaczego-warto-postawic-na-promus-katowice/.

 

 

Artykuł sponsorowany