Finansowanie sprzedaży, czyli jak sprzedawać więcej

Finansowanie sprzedaży, czyli jak sprzedawać więcej

Celem każdego przedsiębiorcy jest maksymalizacja zysku, co na ogół możliwe jest poprzez maksymalizację sprzedaży. Co zrobić, by klienci dokonywali jak największych i jak najczęstszych zakupów? Przekonać ich mogą do tego nie tylko wysoka jakość oferowanych produktów czy usług, ale również konkurencyjne ceny oraz dogodne formy finansowania. Na czym polega finansowanie sprzedaży i jak konkretnie pozwala ono stymulować sprzedaż?

Na czym polega finansowanie sprzedaży?

Nie da się ukryć, że najważniejszymi czynnikami, które skłaniają klientów do zakupu konkretnego towaru czy usługi, są cechy użytkowe oraz jakość. Jeśli produkt nie będzie wystarczająco atrakcyjny, na niewiele zdadzą się podejmowane działania marketingowo-promocyjne. Co zrobić w sytuacji, gdy firma z powodzeniem realizuje sprzedaż, ale szuka dodatkowego sposobu na zwiększenie realizowanej obecnie sprzedaży? W takich przypadkach warto się zastanowić nad zaoferowaniem klientom dogodnych możliwości sfinalizowania transakcji zakupu. Mowa nie tylko o wielu różnych metodach płatności, ale również o włączeniu do oferty sprzedaży ratalnej.

Raty nie są niczym nowym, jednak co do zasady oferują je podmioty bankowe. Wiele firm współpracuje z bankami, które umożliwiają kontrahentom rozkładanie płatności za zakupy na dogodne miesięczne raty. Korzystanie z oferty bankowej jest jednak dość kłopotliwe, gdyż wymaga dopełnienia szeregu formalności, udokumentowania zdolności kredytowej i oczekiwania na pozytywną decyzję kredytową. Między innymi z tego względu warto pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu. Mowa, chociażby, o Fakturatce (https://nfg.pl/raty-dla-biznesu/finansowanie-sprzedazy), która umożliwia kontrahentom rozkładanie zakupów na raty i finalizowanie tego procesu całkowicie online. Warunki akceptowane są bowiem za pośrednictwem SMS.

Jak sprzedaż ratalna działa w praktyce?

Chcąc dokonać sprzedaży konkretnemu klientowi, przedsiębiorca wystawia fakturę sprzedaży, fakturę pro forma lub zamówienie płatne przelewem i jednocześnie informuje kontrahenta o możliwości rozłożenia tej spłaty na raty. W tym celu przesyła mu specjalny link, który prowadzi do strony, gdzie może on zapoznać się z ofertą i dokonać szybkiej kalkulacji dla zadanego scenariusza (kwota i dogodna liczba rat). Jeśli otrzymane warunki finansowania zostaną przez kontrahenta zaakceptowane, może on je potwierdzić SMS-em i w ten sposób sfinalizować zakup.

Przedsiębiorca otrzymuje środki zaraz po akceptacji warunków finansowania przez kontrahenta. Od tego momentu nie musi się już martwić o odzyskanie należności ani też motywować go do terminowego jej uregulowania. Ryzyko niewypłacalności przenoszone jest w całości na Fakturatkę. Rozwiązanie takie niesie wymierne korzyści dla obu stron. Kupujący zyskuje dogodną możliwość finansowania zakupu, konkurencyjne warunki i ograniczone do minimum formalności. Sprzedający może z kolei zachęcić w ten sposób kontrahentów do większych lub częstszych zakupów, przenosi ryzyko niewypłacalności kontrahenta na podmiot trzeci i jednocześnie ogranicza koszty związane z monitorowaniem spływu należności czy z obsługą ewentualnej windykacji.

 

 

Artykuł partnera.