Na czym polegają tzw. wystawki?

Na czym polegają tzw. wystawki?

Każdy z nas posiada rzeczy, których z chęcią chciałby się pozbyć. Wśród nich znajdują się nieużywane ubrania, stare meble czy sprzęt AGD, ale także różne drobnostki takie jak książki, dewocjonalia, ozdoby i dekoracje do domu, rzeczy dla dzieci, nieużywane rowery, hulajnogi, rolki i wiele innych przedmiotów. Zanim zostaną wyrzucone lub przekazane innym osobom (jeśli w ogóle się na to zdecydujemy) zabierają znaczną ilość miejsca. Dobrą alternatywą zamiast przechowywania ich w nieskończoność jest zorganizowanie wystawki – bardzo dobrze znanej Polakom przebywającym w Niemczech, Danii czy Holandii formy na pozbycie się nieużywanych rzeczy w ramach tzw. sąsiedzkiej wyprzedaży garażowej.

Czym są wystawki?

Wystawki, popularniej nazywane u nas np. wyprzedażą garażową dają możliwość pozbycia się już nieużywanych rzeczy, które jednak dla innych osób mogą być prawdziwymi skarbami. Wśród nich najczęściej znajdują się wielkogabarytowe przedmioty, takie jak meble, sprzęt RTV i AGD, które nie zmieszczą się w śmietniku. Wystawki trwają zwykle do określonej godziny. Jeśli do tej pory nikt nie zabierze wystawionych rzeczy, to dopiero wówczas zostają one wywiezione na składowisko odpadów. To bardzo dobry sposób na ekologiczną wymianę dobrami. Szczególnie w droższych dzielnicach często jest tak, że wśród tego typu wystawionych za darmo rzeczy można znaleźć prawdziwe perełki, które w opinii gospodarzy są już nieprzydatnymi odpadami.

Jakie są zalety wystawek?

Przede wszystkim wystawki to oszczędność miejsca i pieniędzy. Ich dotychczasowi właściciele nie muszą ponosić kosztów utylizacji, a nowi nabywcy mogą je wykorzystać i nie płacić za nowe meble czy różnego rodzaju akcesoria. Ponadto w ramach wystawek można znaleźć antyki, które nie są już dostępne w sprzedaży. Dzięki pozbyciu się starych sprzętów można także wygospodarować wolne miejsce na ponowne urządzenie strychu czy garażu. Osoby wystawiające rzeczy w ramach wystawki nie muszą także martwić się o koszty transportu na wysypisko.

Czy ten pomysł przyjmie się w Polsce?

Wystawki to pomysł, który przywędrował do nas z zachodu. Jednak wyprzedaż garażowa w Polsce nie jest wcale nowym zjawiskiem. Często można zauważyć pozostawione w widocznych miejscach i mało zniszczone przedmioty, które można bezpłatnie zabrać. Wystawki organizowane są na targowiskach, w parkach, przed domami, w różnych wcześniej ustalonych miejscach w większych i mniejszych miastach oraz miasteczkach. Pomysł ten z pewnością przyjął się już w naszym kraju, gdzie również nie brakuje interesujących antyków czy przedmiotów z przeszłości zalegających na strychach i w piwnicach.