testament

Testamenty, spadki i darowizny – to załatwisz u notariusza

Śmierć jest dla nas trudnym przeżyciem. Niektórzy wolą o niej nie myśleć, a inni za życia chcą zatroszczyć się o przyszły byt swoich bliskich. Co robią w tym celu? Odwiedzają notariusza, u którego sporządzają testament. Ale nawet gdy tego nie zrobią, dojdzie do dziedziczenia ustawowego. Dowiedz się, jaka jest rola notariusza w tych czynnościach.

Sporządzenie testamentu u notariusza

Jeżeli chcesz samodzielnie rozdysponować swój majątek, przewidując przy tym zmiany w kolejności dziedziczenia, wydziedziczenia czy darowizny, powinieneś zgłosić się do notariusza w Katowicach. Pod jego czujnym okiem powstanie prawidłowo skonstruowany dokument, którego nie będzie można podważyć.

W kancelarii notarialnej sporządzisz kilka rodzajów testamentów, jak również skorzystasz z dodatkowych usług. Testament zwykły, czy bardziej skomplikowany testament z zapisem windykacyjnym? A może testament zawierający polecenie? Opcji jest sporo, a najkorzystniejszą z nich wyjaśni Ci notariusz.

Sprawy spadkowe u notariusz

Sporo emocji wzbudzają sprawy spadkowe ogólnie. Czasem wiążą się z przejęciem długów zmarłego, innym razem z wydziedziczeniem. Czy wiesz, że nawet wtedy możesz mieć prawo do zachowku po zmarłym? Inne ważne procedury związane z prawem spadkowym to:

  • protokoły dziedziczenia,
  • akty poświadczenia dziedziczenia.
  • podział spadku (nieruchomości, ruchomości),
  • zaświadczenia dla wykonawcy testamentu.

Oprócz tego, testament powinien zostać otwarty i odczytany w odpowiednich okolicznościach, aby nie było wątpliwości co do jego autentyczności. Cała droga dla wielu osób, zwłaszcza tych pogrążonych w żałobie jest na tyle trudna, że decydują się oni współpracować z notariuszem na każdym etapie.

Darowizny

Także ważkie kwestie związane z darowiznami i całą procedurą ich przyznania bądź odrzucenia oraz uiszczenia za nie podatku w stosownej wysokości nierzadko wymagają profesjonalnego wsparcia. Otrzymasz je także u notariusza.