Czy programista musi być po studiach? Jak zacząć?

Programowanie to temat, który obrósł w wiele mitów, a wokół niego roztacza się aura tajemniczości i niedostępności. Wiele osób sądzi, że to zawód tylko dla matematycznych geniuszy. Nic bardziej mylnego. Sprawdź, czy programista musi mieć studia, aby zdobyć ten wymarzony zawód.

Czy musisz mieć ukończone studia z programowania?

Nie, ale… no właśnie, zawsze jest jakiś haczyk. Chociaż studia o profilu informatycznym trwają dość długo, zyskujesz na nich kompleksową wiedzę, z różnych dziedzin. Mocne podstawy są zdecydowanie ułatwieniem do zdobywania kolejnych etapów pracy jako programista.

Pewnie zastanawiasz się, jakie studia dla programisty są niezbędne. Obecnie pracodawca nie nie wymaga ukończonych studiów. Większe znaczenie ma doświadczenie i zaangażowanie. To dobra wiadomość dla osób, które chcą się przebranżowić lub dopiero zaczynają przygodę z programowaniem. Wszystkiego możesz się nauczyć za pomocą kursów i szkoleń oraz własnej, intensywnej pracy.

Alternatywą są także skondensowane bootcampy, czyli programy przewidujące intensywną naukę programowania. Dzięki temu zmożesz w stu procentach skupić się na nowym celu, pomoże ci w tu między innymi bezpośredni kontakt ze specjalistami i duża część warsztatowa.

Jak sprawdzić, czy kodowanie dla Ciebie odpowiednie?

Zanim jednak zabierzesz się z naukę, sprawdź, czy kodowanie jest dla Ciebie. Obecnie występuje co najmniej 50 aktywnych języków programowania, nie sposób je wszystkie poznać. Dlatego wybierz spośród najpopularniejszych z nich, na przykład Java Script, HTML/CSS lub Python i spróbuj kodowania we własnym zakresie – z poradnikami, kursami czy z osobą doświadczoną.

Praca nad większymi i mniejszymi projektami to must-have do budowania portfolio. To właśnie Twoja tajna broń w poszukiwaniu nowej pracy. Przedstawiając swój dorobek, prezentujesz konkretne umiejętności, które pracodawca może od razu ocenić i zdecydować czy nadajesz się na dane stanowisko.

Jak wygląda rynek pracy dla programistów?

Obecnie próg wejścia do branży IT jest dość wysoki. To wszystko przez to, że rynek jest nasycony osobami na stanowisku juniorskim. Wobec czego największą trudnością jest rozpoczęcie pierwszej pracy w branży IT. Dlatego staraj się, by Twoje portfolio wyróżniało się, ale pamiętaj również, że programista to osoba, która potrafi pracować nie tylko solo. Równie ważne są umiejętności społeczne i zdolność komunikacji.

To szczególnie ważne, ponieważ dużą część pracy w programowaniu stanowią projekty i realizowanie koncepcji w grupie. Wobec czego nie zapominaj o rozwijaniu swoich umiejętności miękkich, na które rekruterzy również zwracają uwagę. To może zbyć Twoim mocny wyróżnikiem spośród wielu kandydatów starających się o to samo stanowisko.

Jeżeli szukasz konkretnych stanowisk, sprawdź, jak przedstawia się sytuacja na rynku pracy. Zobacz na przykład tutaj: https://www.gowork.pl/praca/programista-java;st/warszawa;l, jaka jest praca dla programisty bez wykształcenia w Warszawie. Stolica oferuje wiele możliwości także dla juniorów. Osoby początkujące mogą także spróbować swoich sił na stanowiskach stażowych, które mogą być dobrym punktem zaczepiania na początku drogi zawodowej.

 

 

Artykuł sponsorowany.