Ser mozzarella

Ser mozzarella – o właściwościach, składzie i jego zastosowaniu

Mozzarella kojarzy się przede wszystkim z kuchnią włoska i to właśnie ten typ sera określa się, jako elementarny składnik wielu włoskich potraw, pizz oraz sałatek, ale też świetnie pasuje do różnego rodzaju zapiekanek, czy też prostszych kanapek. Wśród wszystkich innych serów, mozzarella wyróżnia się bardzo delikatnym smakiem, ciekawą fakturą, a także kremową i rozpływającą się w ustach konsystencją.

Powstawanie sera mozzarella

Na początku, mleko jest zaprawione podpuszczką, natomiast dopiero wtedy, kiedy zetnie się białko dochodzi do naturalnego procesu fermentacji. Dojrzała masa zyskują swą elastyczną konsystencję i właśnie wtedy można ciąć ją na kawałki, formować kulki lub zaplatać warkocze. Na półkach w sklepie najczęściej spotykane są te, w formie kul, które paczkowane są w specjalnej zalewie serwatkowej.

Ser mozzarella, czyli źródło zdrowia

Ten dość specyficzny ser charakteryzuje się zarówno swym smakiem, jak i bogatą zawartości wielu witamin oraz związków, które dobrze wpływają na nasz organizm. Chociaż mozzarella posiada przeszło 15g tłuszczu, przez co jest kaloryczna, nie ma obaw przed jej spożywaniem. Są to kwasy tłuszczowe o dużym zróżnicowaniu. Jeden z podstawowych związków jest tutaj sprzężony kwas linowy, a ten nasila proces lipolizy naszej tkanki tłuszczowej. Innymi słowa pomaga w spalaniu tłuszczu. Ponadto działa też antybakteryjnie i buduje tkankę mięśniową.

Idealny do wszystkiego ser mozzarella

Nie brakuje dań, z którymi ten włoski przysmak idealnie się łączy. Smakuje świetnie nie tylko na zimno, ale też poddany obróbce termicznej. Jako że jego smak jest delikatny, z pewnością nie będzie dominował potraw, a przy tym świetnie będzie komponował się z pozostałymi produktami. Jako składnik kanapek, szaszłyków, sałatek z pomidorami i bazylią będzie lekkim i zdrowym daniem. Z drugiej strony, na pizzy lub grzankach będzie też sycącym i aromatycznym posiłkiem na ciepło.

Mozzarella może pochwalić się wyjątkowymi, naprawdę oryginalnymi walorami smakowymi, a przy tym niepodrabialną fakturą. Jest nieocenionym składnikiem, który pomaga urozmaicać naszą codzienną dietę. Co więcej, jest to też idealna alternatywa dla znanych nam w Polsce takich serów, jak np. edamski, cheddar, gouda, czy też masdamer.  Wystarczy tylko mały dodatek sera mozzarella do dania, a będziemy w stanie kompletnie odmienić większość dań. Na pewno zachęcamy do eksperymentowania oraz modyfikowania swoich posiłków. Ser mozzarella na pewno okaże się do tego odpowiednim rozwiązaniem.