Jakie dokumenty są potrzebne do założenia działalności gospodarczej?

Coraz więcej osób w różnym wieku decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej jako alternatywy do zatrudnienia na etacie. W dzisiejszym świecie zdominowanym przez cyfryzację, proces zakładania firmy jest stosunkowo prosty. Warto jednak pamiętać, że wiąże się z tym konieczność dopełnienia szeregu formalności, które nie dla każdego będą oczywiste. Dlatego też przed założeniem firmy zaleca się skonsultować z prawnikiem, który odpowie na wszelkie pytania i pomoże w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji.

Słowem wstępu

Założenie działalności gospodarczej musi być dokładnie przemyślane. Wszystko zaczyna się bowiem od złożenia stosownego wniosku o rejestrację firmy, który jednak będzie się różnić w zależności od rodzaju firmy wybranej przez przedsiębiorcę.

Jedną z najpopularniejszych form działalności gospodarczych jest tzw. samozatrudnienie. W takiej sytuacji wniosek o CEIDG trzeba złożyć w Urzędzie Gminy właściwym dla danego przedsiębiorcy lub za pośrednictwem Internetu. Z kolei w przypadku spółek cywilnych jako przedsiębiorca w CEIDG zarejestrowany będzie musiał być każdy ze wspólników. Inne rodzaje firmy, takie jak spółki jawne, partnerskie, komandytowe czy komandytowo-akcyjne, muszą zostać zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, co również można zrobić zarówno w formie tradycyjnej tj. papierowej, jak i drogą online.

Dokumenty potrzebne do założenia działalności gospodarczej 

A więc jakie dokumenty potrzebne do założenia działalności gospodarczejNajważniejszym i zarazem podstawowym dokumentem, który jest niezbędny do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej, jest wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej tj. CEIDG-1. Można go złożyć samodzielne lub przez pełnomocnika, a także listownie, o ile dokument posiada notarialne poświadczenie podpisu w każdym urzędzie miasta lub gminy. Alternatywą jest tutaj wypełnienie odpowiedniego formularza z wykorzystaniem profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

We wniosku CEIDG-1 muszą się znaleźć takie informacje, jak: 

  • nazwa firmy wraz z datą wyznaczającą rozpoczęcie działalności gospodarczej,
  • rodzaj działalności na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności,
  • forma opodatkowania podatkiem dochodowym,
  • dane dotyczące ubezpieczenia,
  • rachunek bankowy.

Nie można też zapomnieć o składkach do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W formularzu CEIDG należy poinformować Urząd Skarbowy o wybranej formie opodatkowania oraz o rodzaju prowadzanej dokumentacji księgowej. Na tym etapie przedsiębiorca musi też określić, czy chce zostać czynnym podatnikiem VAT, a jeśli tak, to musi on dostarczyć dodatkowy dokument VAT-R.

Podsumowanie

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to proces wymagający spełnienia wielu formalności i zgromadzenia odpowiednich dokumentów. Warto starannie przygotować się do tego procesu poprzez konsultacje z wyspecjalizowaną kancelarią prawną, która pomoże w prawidłowym wypełnieniu wszystkich dokumentów i tym samym w uniknięciu błędów.

Proces zakładania działalności gospodarczej może być trudny i czasochłonny, ale z odpowiednią wiedzą nie będzie stanowić większego wyzwania. Po spełnieniu wszystkich formalności można rozpocząć prowadzenie własnego biznesu. 

 

 

 

Artykuł sponsorowany.