Czy to dobry czas na inwestycje w nieruchomości?

Inwestowanie nie jest łatwym zadaniem, szczególnie w trudnej sytuacji polityczno-ekonomicznej w jakiej niewątpliwie znajduje się Polska, Europa, a nawet cały świat. Ponad 2 lata temu pandemia koronawirusa wstrząsnęła światowymi rynkami i przyczyniła się do kryzysu, którego skutki odczuwalne są praktycznie do dziś. Gdy pandemia zaczęła być w odwrocie, świat zmierzył się z kolejnym wyzwaniem – wojną między Rosją, a Ukrainą, w którą zaangażowały się praktycznie wszystkie najbardziej liczące się kraje. W Polsce ceny surowców wykorzystywanych w budownictwie wystrzeliły mocno w górę. Sprzyja temu zarówno inflacja, jak i konieczność transformacji energetycznej, przed którą niewątpliwie nieuchronnie stajemy. Czy więc inwestycje w nieruchomości mają obecnie sens i są opłacalne?

Sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce

Inwestycja w nieruchomości w 2022 roku z pewnością pozwoli uciec przed inflacją, która pochłania oszczędności odłożone na niskooprocentowanych kontach bankowych. Zysk z nieruchomości może znacznie przewyższyć jej pierwotną cenę. Sugerowana przez obserwatorów bańka na rynku nieruchomości nadal nie pęka – ceny za m2 mieszkania w największych miastach sięgają już kilkunastu tysięcy złotych za metr, bez znaczenia czy mamy do czynienia z rynkiem wtórnym czy pierwotnym. W Polsce wciąż panują ogromne braki mieszkaniowe, a wielu osób nie stać na zakup własnego lokum, może więc okazać się, że zakup nieruchomości na wynajem będzie bardzo trafioną inwestycją. Podobnie jest z lokalami biurowymi, które oferuje Grupa Kapitałowa IBSM. Polacy powoli wracają do biur z pracy zdalnej, co spowoduje ponowne poszukiwanie lokali przeznaczonych na biura także wśród największych firm. Nastrój do inwestowania wciąż jest w Polsce pozytywny. Zainteresowaniem cieszą się duże miasta takie jak Warszawa, ale także coraz częściej chwalona za centralne położenie Łódź czy sprzyjające inwestycjom Poznań, Wrocław i Katowice.

Jak mądrze inwestować w nieruchomości?

Przede wszystkim warto opracować budżet, jaki można przeznaczyć na daną inwestycję. Rozważyć czy do jej zakupu będzie potrzebny kredyt (obecnie niestety stopy procentowe są wysokie) czy wystarczy finansowanie z własnych środków (zakup gotówkowy, dysponowanie inną nieruchomością czy dobrami, które można sprzedać). Jeśli inwestycja jest wyjątkowo atrakcyjna warto rozważyć podniesienie budżetu, jednak nie więcej niż o kilka %. Kolejnym elementem jest podmiot odpowiedzialny za realizację danej inwestycji. Warto poszukać na jego temat informacji w sieci np. recenzji ekspertów, relacji inwestorskich czy opublikowanych raportów dotyczących kondycji finansowej danej spółki, aby kupić nieruchomość od zaufanego dewelopera czy funduszu inwestycyjnego.