Gdzie jechać na wycieczkę w Polsce?
Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi pojawia się pytanie: gdzie jechać w tym roku na urlop? Ci, którzy w tym roku postanawiają wypoczywać w Polsce, powinni wziąć pod uwagę wszystkie nadmorskie kurorty i miasta, które warto odwiedzić. Wbrew powszechnym przekonaniom, nawet najstarsi mieszkańcy naszego kraju prawdopodobnie nie zwiedzili najpiękniejszych zakątków Polski, może te wakacje poświęcisz na poznawanie nowych miejsc?
Stolica województwa zachodniopomorskiego – Szczecin
Większość największych polskich miast może pochwalić się ciekawą historią, naznaczoną akcentami architektonicznymi. Warto pamiętać o tym, w trakcie zwiedzania Szczecina.
Nad Odrą znajdują się Wały Chrobrego, nazwane na cześć Bolesława Chrobrego z dynastii Piastów. Są doskonale widoczne w całej okazałości dla każdego, kto przyjeżdża do miasta głównymi trasami autostradowymi, które przebiegają przez mosty i wiadukty. Na nabrzeżu znajduje się szereg eleganckich restauracji i pubów oraz najpiękniejsze i najważniejsze budynki w mieście. Należą do nich Akademia Morska, Urząd Wojewódzki, Muzeum Narodowe w Szczecinie i Teatr Współczesny w Szczecinie. Latem w Wałach Chrobrego odbywają się największe w mieście imprezy plenerowe. Warto zainteresować się aktualnym planem imprez cyklicznych Szczecina.
Tuż obok Bulwaru Piastowskiego, który w roku 2013 został przebudowany, znajduje się szczecińska Starówka. Wśród wielu kawiarni i eleganckich restauracji, podróżni mogą zobaczyć zabytkowy Ratusz, który obecnie pełni funkcję Muzeum Historycznego Szczecina. Sam budynek pochodzi z XV wieku. Przez wiele stuleci funkcjonował jako główna siedziba administracyjna urzędników miejskich. Poważnie zniszczony w czasie II wojny światowej, został odbudowany w latach 70. XX wieku. To niewielkie muzeum posiada zbiory dotyczące historii i kultury miasta, począwszy od odkryć archeologicznych, takich jak XIV-wieczne monety mennicze i średniowieczne stroje, po niemieckie pocztówki z początku XX wieku i zabawki z czasów komunizmu.
Szczecin na świeżym powietrzu
Plac Jasne Błonia i graniczący z nim Park Kasprowicza to w połączeniu najsłynniejsza zieleń Szczecina. W parku o powierzchni 50 hektarów znajduje się jezioro Rusałka i amfiteatr. Duży plac zabaw i platforma do minigolfa są często odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Jasne Błonia słyną z pięknych platanów, chronionych jako pomnik przyrody. To tutaj w 1987 roku Jan Paweł II odprawił mszę dla 700 tys. mieszkańców Szczecina. Po wizycie Papieża na środku placu stanął jego ogromny pomnik.