Wypoczynek w Polsce

Wypoczynek w Polsce – góry czy morze?

Planując urlop w Polsce nie tak łatwo jest zdecydować się, w którą część kraju udać się na wypoczynek. Jesteś miłośnikiem gór? A może wolisz słuchać szumu morza? Nasz kraj jest na tyle barwny i urozmaicony krajobrazowo, że miejsc wakacyjnych na pewno nie zabraknie. Oczywiście najlepszym pomysłem byłyby wakacje objazdowe po kraju, ale raczej nie wystarczy Ci na nie dni urlopowych. Co zatem wybrać?

Morze czy góry? Wszystkiego po trochę

Wakacje są tylko raz w roku i każdy chce maksymalnie dobrze je wykorzystać. Jeśli stoisz przed dylematem, gdzie pojechać, zastanów się, gdzie najlepiej wypoczywasz. Oczywiście w przypadku rodzin trzeba wziąć pod uwagę także opinie partnera i dzieci, a może nawet przeprowadzić demokratyczne głosowanie?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć wodę i piękne widoki. Np. na Gubałówce powstała bowiem sztuczna plaża, która jest prawdziwą gratką dla podróżników zdobywających ten szczyt. Zawsze też można się zatrzymać w hotelu, za którego oknami rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na Tatry, Bieszczady czy Góry Izerskie. A gdy znudzi Ci się ich podziwianie czy wędrowanie szlakami, udasz się na basen czy do term znajdujących się na terenie obiektu.

Dopasuj miejsce wypoczynku do terminu urlopu

Na pewno przy planowaniu miejsca wypoczynku trzeba wziąć pod uwagę termin pobytu. Np. wiele osób uważa, że góry są piękne o każdej porze roku. Latem można tu zdobywać szlaki i spacerować po parkach krajobrazowych, a zimą jeździć na nartach. Również wiosna i lato zapewniają odpowiednie warunki do wędrówek pieszych, jazdy na rowerze i po prostu – odpoczywania.

Lato jest najbardziej atrakcyjne turystycznie, ale też najmocniej zatłoczone w okresie wakacyjnym, czyli od czerwca do sierpnia. To wtedy jest największa szansa na to, że pogoda będzie idealna do zażywania kąpieli słonecznych. Poza sezonem działa tylko część ośrodków. Wiele budek z pamiątkami i przekąskami jest zamkniętych. Choć trudno wtedy marzyć o tym, że się opalimy, to na pewno można liczyć na dużą zawartość jodu w powietrzu. Wdychanie go daje wiele dobrego dla naszego organizmu i jest polecane szczególnie dzieciom. Okres wiosenny i jesienny to czas na rodzinny pobyt z dala od zatłoczonego i śmierdzącego spalinami miasta.

Na pewno kierunek wakacyjny częściowo determinuje odległość. Na dłuższy urlop możesz przejechać 700-800 kilometrów, ale na krótszy wypad jest to nieopłacalne. Chyba, że skorzystasz z alternatywnego środka transportu, np. samolotu.