Lokaty bankowe

Czym kierować się przy wyborze lokaty? Porównanie produktów.

Lokata bankowa to jeden z najchętniej wybieranych sposobów na bezpieczne, pozbawione ryzyka pomnażanie kapitału.

Pieniądze z lokaty można przeznaczyć na dowolny cel – potraktować jako oszczędności lub źródło dodatkowej gotówki, potrzebnej do realizacji własnych planów. Zasady lokat są jasne i czytelne, a warunki zazwyczaj bardzo atrakcyjne. To właśnie dlatego lokaty bankowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem, co z kolei sprawia, że banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadzają do swoich propozycji różne rodzaje lokat bankowych. Jak nie pogubić się w nadmiarze możliwości i znaleźć najlepszą lokatę? Czym kierować się podczas podejmowania decyzji?

Lokata i jej zalety

Lokata bankowa to popularny produkt bankowy, pozwalający zarabiać na zgromadzonym kapitale. Pieniądz na bankowej lokacie ulokowane są na określony czas. W zależności od wybranej lokaty może to być kilka, a nawet kilkadziesiąt miesięcy. W tym czasie pieniądze zgromadzone na lokacie pozostają do dyspozycji banku. Ich właściciel nie ma do nich dostępu. Nie może ich wypłacać, czy też wykorzystywać do finalizacji transakcji. Zgodnie z założeniami lokaty w trakcie trwania umowy, nie może też powiększać zgromadzonego na  lokacie kapitału. Można więc powiedzieć, że jego oszczędności zostają zamrożona na czas obowiązywania umowy lokaty. Chęć wcześniejszego podjęcia kapitału w większości wypadków oznacza pomniejszenie zysków z lokaty. Jest więc zdecydowanie nieopłacalne. Jednak jest to jedna z nielicznych wad tego produktu bankowego. Lokata bankowa jest bowiem bezpiecznym sposobem na pomnażanie swojego kapitału bez konieczności ponoszenia niepotrzebnego ryzyka, które jest nieodzownym elementem innych sposobów pomnażania oszczędności takich jak różnego rodzaju inwestycje, w tym inwestowanie na giełdzie.

Lokata idealna, czyli najlepsze lokaty bankowe

Duża różnorodność lokat bankowych sprawia, że niekiedy wybór tej właściwej bywa trudny. Niektóre przeznaczone są wyłącznie dla nowych klientów, tych, którzy do tej pory nie korzystali z usług wybranego banku, inne zaś dedykowane są stałym klientom. Wśród propozycji lokat bankowych pojawiają się też takie, które jasno określają jaki rodzaj środków może zostać ulokowany na lokacie, np. lokata na nowe środki. Różnice dotyczą też zakresu formalności, jakich należy dopełnić, by zawrzeć umowę oraz sposobu, w jaki można ich dokonać (np. lokata przez Internet). Ponadto lokaty bankowe różnią się od siebie nie tylko długością trwania, czy też maksymalną kwotą, jaka może zostać na nich umieszczona, ale też wysokością oprocentowania. To właśnie wysokość oprocentowania lokat bankowych decyduje o tym, ile właściciel lokaty może na niej zarobić. Jest to bardzo ważny czynnik, który warto wziąć pod uwagę szukając atrakcyjnej lokaty. Aby ułatwić sobie to zadanie warto samodzielnie wykonać porównanie lokat lub skorzystać z gotowych zestawień najlepszych lokat bankowych dostępnych w sieci. Zdaniem ekspertów do grona tych najlepszych w 20022 roku należą lokaty oferowane m.in. przez Santander Consumer Bank, Bank Credit Agricole, Bank Millenium, Bank Polski oraz In Bank.

Zanim podejmiesz decyzję…

Poza przeanalizowaniem różnych zestawień, analizą wysokości oprocentowania oraz pozostałych warunków lokaty, warto zastanowić się też nad własnymi oczekiwaniami odnośnie najkorzystniejszej propozycji. W szczególności tych, które dotyczą, chociażby czasu trwania lokaty. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że przez cały czas trwania lokaty jej właściciel nie ma dostępu do swoich środków, a jej przedterminowe zerwanie oznacza brak zysków. Dlatego warto dobrze zastanowić się zarówno nad wysokością kwoty, którą można bez obaw umieścić na lokacie, a także optymalną długością jej trwania. Dopasowanie warunków lokaty do własnych oczekiwań i możliwości finansowych pozwoli wypracować zadowalające zyski w bezpieczny dla domowego budżetu sposób, pozwalając zgromadzić potrzebne oszczędności.

Źródła:

https://www.bankier.pl/smart/lokaty

https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607289,lokaty-konta,lokata—co-to-jest,1,1

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

 

Artykuł sponsorowany