Wygodne buty

Wygodne buty – jak wybrać komfortowe obuwie do codziennego użytku?

Buty to część naszej garderoby, którą nosimy sporą część dnia. Jeśli nie podejdziemy odpowiednio do ich wyboru, może dojść do pewnych dolegliwości, a nawet poważnych chorób kręgosłupa. Powinniśmy dopilnować tego, aby obuwie gwarantowało nam wygodę podczas codziennego użytkowania.

Podczas zakupu obuwia, zwykle kierujemy względami estetycznymi, a zatem modą. To naturalne, jednak są ważniejsze kwestie niż sam wygląd. Otóż tylko wygodne buty dadzą nam właściwy komfort chodzenia i pozwoli nam uniknąć bólu. Jakie aspekty są zatem kluczowe podczas wyboru?

Swoboda i oddech dla Twoich stóp

Wygodne buty damskie i męskie mają być dopasowane tak, by pozwalały one nam swobodę podczas poruszania palcami, ponieważ daje nam to gwarancje prawidłowego krążenia. Dodatkowo, muszą one oferować nam odpowiednią ilość miejsca, aby do wnętrza mogło dopływać powietrze. Jak można dowiedzieć się z wielu źródeł – przyjmuje się, że przerwa pomiędzy noskiem, a naszymi palcami, powinna wynosić około 5 milimetrów. Daje nam to pewność tego, że jeśli obuwie wykonane jest z wysokiej jakości materiałów, stopa nie będzie narażona na pocenie się, a but nie będzie kumulował wilgoci, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do grzybicy stóp. To oczywiście nie jedyny problem, do jakiego może doprowadzić taki stan, kiedy nosimy zbyt małe buty. Oprócz standardowych dolegliwości, istnieje jeszcze ryzyko odcisków, obtarć, czy też pojawienia się płaskostopia.

Odpowiedni kształt obuwia, który zapewnia wygodę

Podstawowy element każdego buta to wkładka. To właśnie jej profil oraz budowa mają być dopasowane do naszej stopy, pomagając jej ułożyć się prawidłowo w trakcie chodzenia. Istnieją specjalne, miękkie wkładki, które dobrze amortyzują stopy, czy też wkładki z żelową podpiętką wbudowaną w podszewkę, dla odciążenia pięty. Mowa tu również o specjalnych profilach, które będą korygować płaskostopie podłużne i poprzeczne u naszych stóp.

Zadbajmy również o podeszwę naszych butów. Nawet eleganckie, wygodne buty damskie ze skóry powinny posiadać antypoślizgowy spód, co da nam bezpieczeństwo i zminimalizuje ryzyko ewentualnego urazu. Zwróćmy też uwagę na elastyczność podeszwy.

Dość trudnym zadaniem jest dobór wygodnego obuwa dla stóp, które posiadają pewne problemy, a to szerokie stopy lub te z haluksami, które najczęściej dotykają kobiety. Okazuje się, że ciężko jest wówczas odnaleźć takie obuwie, które będą oferowały dostateczny komfort. W takiej sytuacji, należy zdecydować się na nieco szersze buty, „G” lub „H”, które mają po bokach wszyte siateczki bądź materiał elastyczny sprawiający, że haluks nie będzie uciskany, przez zminimalizowane będzie ryzyko występowania bólu.

Gdy buty po przemierzeniu dają sygnały, że nie będą spełniać swoje roli, nie warto liczyć na to, że dostosują się one do stopy lub się rozciągnąć. Niestety, aczkolwiek sprzedawcy butów często posługują się takim chwytem, jednak nie jest to prawda. Na pewno opłaca się sięgać po specjalistyczne obuwie, a nie te, które jedynie pozornie nazywane jest zdrowotnym.