Zdrowe gotowanie na parze

Zdrowe gotowanie na parze – garść informacji

Gotując potrawy w domu, wciąż wielu z nas obawia się gotowania na parze. Nie podejmujemy się przygotowywania takich dań, ponieważ kojarzą nam się z jedzeniem jałowym i nie doprawionym. Nic bardziej mylnego!

Gdzieś w społeczeństwie utarło się, że potrawy gotowane na parze spożywają głównie osoby ze schorzeniami zdrowotnymi, które uniemożliwiają im jedzenie posiłków duszonych lub smażonych. Żyjemy też w przeświadczeniu, że gotowanie na parze zajmuje bardzo dużo czasu. Wszyscy, którzy spróbowali jednak gotowania na parze w swoim domowym zaciszu, dopiero odkrywają, jak smakuje lekkie i aromatyczne danie – a przy tym: łatwe w przygotowaniu!

Czas gotowania na parze

Gotowanie na parze trwa dłużej niż np. smażenie, jednak jest o wiele zdrowsze – a to cena, którą naprawdę warto zapłacić, nasz organizm będzie nam za to wdzięczny. Większe walory zdrowotne jedzenia gotowanego na parze wynikają z faktu, że produkty spożywcze nie mają kontaktu z wodą – a ta podczas np. klasycznego gotowania wypłukuje z jedzenia składniki odżywcze i większość walorów smakowych.

Gotowanie na parze – jak układać składniki

Zaczynając gotowanie na parze musimy mieć plan działania – ważne, aby ustalić, w jakiej kolejności i jak długo będziemy gotować poszczególne składniki dania. Jeśli np. planujemy gotować mięso oraz warzywa, wymagają one różnej długości procesu gotowania – warzywa potrzebują mniej czasu niż mięso, a więc należy je zacząć gotować nieco później. Pod koniec gotowania na parze dodajemy te produkty, które są najbardziej delikatne (np. pomidory albo cukinię).

Podczas gotowania na parze musimy też pamiętać o regularnym sprawdzaniu oraz uzupełnianiu ilości wody w garnku, aby uniknąć jej całkowitego wyparowania. Poza tym gotowanie na parze wymaga trochę cierpliwości – starajmy się nie podnosić za często pokrywki, aby niepotrzebnie nie wypuszczać pary wodnej.

Tak naprawdę po kilku dniach eksperymentowania, zdobędziemy trochę wprawy i każdy kolejny posiłek na parze będzie przygotowane znacznie sprawniej.

Gotowanie na parze w garnku – jaki wybrać?

Do gotowania na parze najpopularniejsze są trzy typy naczyń: garnek z wkładem, koszyki bambusowe (popularne do przygotowywania sajgonek czy pierożków) lub elektryczny parowar, który często posiada kilka nakładek do gotowania piętrowego.

Zdaje się, że najwięcej zalet mają garnki z wkładami do gotowania na parze – mają one dużą powierzchnię, wkłady ze stali szlachetnej są łatwe do utrzymania w czystości, a gdy wyjmiemy wkład z garnka – możemy w nim przygotowywać potrawy podczas klasycznego gotowania.