przewóz towarów

Transport towarów drogą lądową – co warto o nim wiedzieć?

Transport lądowy jest określany z definicji jako przewóz towarów lub osób po powierzchni lądu, odbywany zazwyczaj przy użyciu pojazdów kołowych. Może dzielić się na kolejowy oraz drogowy. To dwie, doskonale znane każdemu metody przemieszczania się, których popularność jest obecnie największa. Pomimo wielu podobieństw, różnią się od siebie znacząco na konkretnych płaszczyznach.

Mówiąc o transporcie drogowym mamy na myśli samochody ciężarowe, które są w stanie dojechać w każdy, nawet najmniejszy zakątek. Koleje przez wzgląd na poruszanie się po torach, mogą stawać jedynie na odpowiednio wyznaczonych stacjach kolejowych. Jak dzielimy transport drogowy? Co i w jaki sposób można przewozić tym środkiem transportu? Na te, jak i więcej pytań odpowiemy poniżej.

Rodzaje transportu drogowego

Niejednokrotnie można zaobserwować, że poruszające się po drogach pojazdy dostawcze posiadają różne kształty i naczepy. Ich dobór jest zależny głównie od rodzaju samego ładunku oraz jego gabarytów. Najpopularniejsze w kwestii dostarczania towarów chociażby do sklepów czy hurtowni są zwykłe pojazdy dostawcze, samochody ciężarowe bądź zestawy pojazdów z naczepą firanką czy plandeką. Wszystkie te pojazdy różnią się od siebie głównie wielkością, co przekłada się na przestrzeń załadunkową. W ich wnętrzu występują standardowe warunki, które niekoniecznie są adekwatne dla przewozu mrożonek czy niektórych form żywności.

przewóz towarów

Do transportu żywności używa się głównie naczepy chłodni, montowanej na ciągnik siodłowy. Może ona pełnić funkcję zarówno chłodzące, jak i mrożące. Wszystko za sprawą szczelnych i nieprzepuszczających ciepła ścian, a także odpowiedniej chłodnicy, która odpowiada za utrzymanie niskiej temperatury wewnątrz. Maksymalna długość zestawu pojazdów może sięgać 13,6 metra. Transporty powyżej tej wartości są już klasyfikowane jako ponadnormatywne i odbywają się na długich naczepach niskopodwoziowych. Substancje płynne są natomiast transportowane przeważnie przy użyciu cystern.

Ograniczenia w przewozie konkretnych ładunków?

Nie każdy przewóz towarów jest prosty i łatwy do zorganizowania. Istnieją ładunki, które wymagają poświęcenia znacznie większej uwagi i wysiłku. Mowa tu chociażby o wcześniej wspomnianych ładunkach ponadnormatywnych, które praktycznie nie posiadają odgórnych ograniczeń gabarytowych. Jedynym limitem dla przewozu może być organizacja samej trasy i ominięcie różnego rodzaju wiaduktów, linii energetycznych czy ostrych zakrętów.

Drugą rzeczą jest przewóz ładunków niebezpiecznych ADR. Często odbywa się on przy użyciu cystern i wymaga wielu pozwoleń z urzędów. Za ładunki niebezpiecznie uznaje się wszystko to, czego potencjalne rozprzestrzenienie ma negatywny wpływ na zdrowie zwierząt i ludzi, a także kondycję środowiska i dóbr materialnych. Przeważnie, takie transporty są oznakowane czerwoną tablicą, co sugeruje, by na drodze trzymać się od nich możliwie daleko.

Z wieloma ograniczeniami borykają się również transporty żywności. Wilgoć w naczepie bądź brak odpowiedniej temperatury przewozu może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami na zdrowiu konsumentów. Nic więc dziwnego, że służby starają się na bieżąco monitorować takie przewozy.

 

Artykuł sponsorowany