sadzenie drzew warszawa

Sadzenie drzew – komu zlecić te prace?

Nie zawsze prace związane z sadzeniem lub przesadzaniem drzew są łatwe i proste do przeprowadzenia samemu. Bywa, że do ich realizacji potrzebujemy profesjonalnego wsparcia ze strony firm zajmujących się pielęgnacją zieleni. Tak jest na pewno wtedy, gdy mamy do obsadzenia większy teren lub musimy przenieść duże drzewo w inne miejsce. Dowiedz się, kiedy i komu warto zlecić tego typu czynności.

Jakie wyzwania czekają przy sadzeniu drzew?

O ile do zagospodarowania mamy niewielki teren, a rośliny są małe i podatne na podejmowane zabiegi, o tyle nie musimy szukać profesjonalnego wsparcia. Jednak nawet wtedy może się okazać, że sadzenie drzew Warszawa będzie wiązało się dla Ciebie z koniecznością prawidłowego wybrania miejsca, a potem bezpiecznego przewiezienia i osadzenia drzew. Wtedy nie obędzie się bez specjalistycznego sprzętu oraz wiedzy, jaką mają firmy zawodowo zajmujące się utrzymaniem terenów zielonych. W ich działaniach nie ma miejsca na improwizację, a wszystkie czynności są starannie planowane i wykonywane zgodnie z założeniami projektowymi.

Czego wymaga sadzenie drzew?

Drzew nie należy sadzić chaotycznie ani przypadkowo. Należy przy tym uwzględnić ich indywidualne oczekiwania i preferencje stanowiskowe, zapotrzebowanie na składniki odżywcze, słońce, wodę. Ponadto trzeba pamiętać o prawidłowym łączeniu ze sobą konkretnych gatunków lub przeciwnie – o unikaniu niektórych zestawień, które są niekorzystne dla roślin i środowiska. Usługi specjalistyczne zakładają:

  • nasadzanie drzew i krzewów, zgodnie z ich preferencjami (nasłonecznienie, zapotrzebowanie na wodę, sąsiedztwo innych roślin),
  • realizowanie projektu przygotowanego przez architekta krajobrazu/projektanta ogrodów,
  • sadzenie drzew z dalekosiężną perspektywą, uwzględniając tempo, kierunek wzrostu i czy nie będzie z tego tytułu problemu z nadmiernym zacienieniem lub uszkodzeniem linii energetycznych.

Zatem może się okazać, że nawet stosunkowo prosta aranżacja przydomowego ogrodu będzie wymagała konsultacji ze specjalistami. Zakres takich usług dendrologicznych zawsze jest ustalany i wyceniany indywidualnie.

Kto zajmuje się sadzeniem drzew?

Na rynku funkcjonują specjalistyczne firmy oferujące usługi sadzenia drzew, a nawet przesadzania większych okazów w bezpieczny sposób. Zazwyczaj są to przedsiębiorstwa ogrodnicze, dendrologiczne, zajmujące się także utrzymaniem terenów zielonych.