ośrodek leczenia uzależnień

Jak działa prywatny ośrodek leczenia uzależnień?

Nałóg zniszczył już niejedno życie, wpływając nie tylko na osobę uzależnioną, ale też jej najbliższych. Gdy czujesz, że Ty, Twój partner, przyjaciel czy członek rodziny zatracił się w alkoholu, narkotykach, hazardzie czy seksie nie zwlekaj – działaj. Zazwyczaj liczy się każdy dzień. Im wcześniej rozpoczęte leczenie uzależnień, tym większa szansa na powrót do normalnego życia.

Znalezienie ośrodka leczenia uzależnień

Czasem samodzielne próby wyjścia z nałogu kończą się fiaskiem. Gdy na szali stoi rodzinne szczęście, zdrowie, a nawet życia i kariera zawodowa, nie należy zwlekać. Znalezienie ośrodka uzależnień https://drogadodomu.info to pierwszy krok na drodze powrotu do normalności. Zazwyczaj jedyną opcją jest prywatny odwyk, gdzie czas oczekiwana na przyjęcie jest maksymalnie krótki – a o to przecież chodzi.

Liczy się nie tylko czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii w ośrodku odwykowym, ale też zakres usług, jaki on oferuje. Trzeba sprawdzić, jakie kompetencje mają terapeuci, komu i w jaki sposób pomagają, wreszcie, czy na wsparcie mogą też liczyć współuzależnienie – zazwyczaj członkowie rodziny.

Przebieg terapii w ośrodku uzależnień

Każdy ośrodek leczenia uzależnień działa w celu uleczenia swoich pacjentów, jednak stosuje przy tym odmienne metody. Obecnie za najskuteczniejsze uważa się:

  • empatyczne podejście,
  • respektowanie indywidualnych potrzeb i możliwości każdego człowieka,
  • motywowanie zamiast przymuszania,
  • ciche, stałe wsparcie,
  • kompleksową opiekę – psychologa, psychiatry, terapeuty uzależnień, trenera oddechu.

Nierzadko terapię indywidualną uzupełnia się o zajęcia grupowe, w parach, czy spotkania w ramach klubu Anonimowych Alkoholików, Hazardzistów itd.

Pobyt w ośrodku uzależnień

Celem pobytu w ośrodku leczenia uzależnień jest zawsze pomoc choremu w odzyskaniu utraconego życia i kontroli nad swoim zachowaniem oraz popędami. Sprzyja temu pobyt w spokojnym, bezpiecznym miejscu, w otoczeniu zieleni i empatycznych specjalistów oraz zakwaterowanie w wygodnych pokojach z łazienkami i dostęp do smacznej kuchni.