Warsztaty z Design Thinking

Design Thinking. Metoda biznesowa, którą warto poznać bliżej!

Design Thinking to znana i ceniona od lat metoda twórczego rozwiązywania złożonych problemów, która bazuje na pracy zespołowej. Myślenie projektowe jest silnie ukierunkowane na innowacje, ciągłe ulepszanie i doskonalenie projektowanych rozwiązań oraz dążenie do zaspokojenia potrzeb odbiorców. W centrum zainteresowania Design Thinking zawsze znajduje się bowiem człowiek.

Co warto wiedzieć o myśleniu projektowym? Z czego wynika jego popularność?

Design Thinking jest metodą, która w uporządkowanym procesie pozwala na generowanie i wdrażanie nowych, kreatywnych rozwiązań. Do jej kluczowych założeń zaliczamy przede wszystkim skoncentrowanie na użytkowniku, poprzez dogłębne zrozumienie jego uświadomionych i nieuświadomionych potrzeb oraz dążenie do stworzenia rozwiązania, które będzie w pełni je zaspokajało.

Nad rozwiązaniem pracuje interdyscyplinarny zespół, którego zadaniem jest spojrzenie na problem z wielu, często bardzo się od siebie różniących perspektyw. Praca zespołu polega na eksperymentowaniu i testowaniu hipotez – ważnym jej elementem jest budowanie prototypów i zbieranie informacji zwrotnej od użytkowników. Pozwala to nie tylko stworzyć od podstaw innowacyjne rozwiązanie, ale także zweryfikować jego potencjał w oczach odbiorców.

Design Thinking jest bardzo uniwersalną metodą – może być stosowana bez względu na wielkość firmy czy branżę. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że z Design Thinking z sukcesem korzystają tacy światowi giganci, jak m. in. Samsung, Google, Apple, Intel i wiele innych.

warsztaty design thinking

Możliwe zastosowania Design Thinking w praktyce

Design Thinking, ze względu na swój uniwersalny charakter i duży potencjał, ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest szczególnie warta wdrożenia wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z problemami nie mającymi jednego, oczywistego rozwiązania, które nie mogą zostać ujęte w sztywne ramy (tzw. „wicked problems”).

Celem myślenia projektowego jest po pierwsze, ustalenie rzeczywistego problemu, a po drugie, znalezienie jego najwłaściwszego rozwiązania. W efekcie, powstają nowatorskie rozwiązania w postaci m. in. produktów, usług, programów edukacyjnych, marek, form komunikacji, a także technologii, procesów, strategii rozwoju i modeli biznesowych.

Warsztaty z Design Thinking dla firm to natomiast praktyczny sposób, aby poznać założenia myślenia projektowego oraz nauczyć się wykorzystywać je w praktyce. Warsztaty są organizowane w oparciu o DTMethod® –metodykę Design Thinking, dzięki której można opracować doskonałe rozwiązania w sprawdzony sposób.

DTMethod pozwala zrobić najskuteczniejszy Design Thinking, gdyż skupia się na tym, co najistotniejsze, pozwala uwolnić twórczy potencjał zespołu, a w trakcie procesu wypracować przynajmniej 3 prototypy rozwiązania. Jest to także pierwsza metodyka Design Thinking, która gwarantuje opracowanie rozwiązań w określonym czasie.

DTMethod® jest zarejestrowanym znakiem towarowym INPROGRESS Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Artykuł sponsorowany