Czego Twoje dziecko nauczy się w przedszkolu?

Pierwsze i najbardziej ekscytujące wydarzenie w życiu dziecka to rozpoczęcie przygody z przedszkolem. To ogromny stres zarówno dla przedszkolaka jak i rodzica. To oficjalne rozpoczęcie edukacji dziecka i wprowadzenie go do nowego świata. Normą jest odczuwanie niepokoju w związku z nowym etapem w życiu Twojego dziecka, jednak przedszkole to same plusy.

Czy powinniśmy odpowiednio przygotowywać dzieci do edukacji przedszkolnej?

Jeśli zamierzasz zapisać swoje dziecko do przedszkola, możesz być ciekaw, jaki jest typowy program nauczania i co powinieneś zrobić, aby przygotować do niego swoje dziecko.

Czy dzieci powinny umieć liczyć do 100, recytować alfabet lub wykonywać zadania wykorzystujące zdolności motoryczne? Jeśli nie oczekuje się od nich znajomości tych umiejętności przed pójściem do przedszkola, czy nauczą się ich w tym przełomowym roku szkolnym? A jakie umiejętności powinny opanować dzieci do końca edukacji przedszkolnej?

Umiejętności językowe

Zwykle już przed pójściem do przedszkola większość dzieci potrafi używać słów, których nauczyły się podczas rozmów z innymi lub podczas oglądania bajek i czytania. Przez cały pobyt w przedszkolu, mowa Twojego dziecka zacznie stawać się bardziej uporządkowana i zrozumiała, a umiejętności czytania i pisania będą się znacząco rozwijać.

W miarę upływu lat spędzonych w przedszkolu, dzieci powinny być w stanie rozumieć podstawową strukturę zdań i interpunkcję. Nauczą się na przykład, że pierwsze słowo w zdaniu jest pisane wielką literą, a zdania kończą się kropkami, znakami zapytania lub wykrzyknikami. Przedszkolaki uczą się pisać zdania na papierze zarówno małymi, jak i wielkimi literami.

W przedszkolu dzieci uczą się również używać słów pytających, takich jak „kto”, „co”, „kiedy”, „gdzie”, „dlaczego” i „jak”.

Umiejętności matematyczne

W matematyce przedszkolnej dzieci uczą się nazw liczb i liczenia ich w kolejności. Zaczynają oswajać się liczbami mnogimi do 20. Powinny również umieć liczyć obiekty i rozpocząć wprowadzenie do geometrii, ucząc się rozpoznawania i nazywania kształtów, takich jak trójkąty, prostokąty, koła i kwadraty.

Oprócz matematyki i języka, które są głównym przedmiotem zainteresowania w przedszkolu, dzieci uczą się również nauk społecznych, sztuki, muzyki, zdrowia i bezpieczeństwa oraz wychowania fizycznego.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, co Twoje dziecko powinno wiedzieć przed rozpoczęciem przedszkola, jest skontaktowanie się z placówką, do której planujesz posłać swoje dziecko.