eksport do Chin

Jakie towary są najczęściej eksportowane do Chin i dlaczego?

Państwo Środka to bez wątpienia gigantyczny i bardzo nowoczesny rynek zbytu z ogromnym potencjałem zakupowym tworzonym w szczególności przez wciąż rosnącą i bogacącą się klasę średnią. Rynek ten powszechnie kojarzy się przede wszystkim z handlem na światową skalę, co ma potwierdzenie w rzeczywistości – Chiny okazują się bowiem strategicznym partnerem zarówno w importach, jak i eksportach Unii Europejskiej. Dzięki temu coraz więcej europejskich właścicieli firm, w tym ambitnych polskich przedsiębiorców, decyduje się na eksprot do Chin. Skuteczne wejście na rynek azjatycki nie należy jednak do łatwych zadań, a kluczową rolę odgrywa produkt – dla chińskich partnerów biznesowych liczy się przede wszystkim wysoka jakość. Sprawdź, jakie towary są najczęściej eksportowane do Chin i poznaj najistotniejsze elementy przemyślanej strategii eksportu do Chin.

Eksport do Chin – jakie perspektywy otwiera przed europejskimi firmami?

Rynek chiński wciąż dynamicznie się rozwija, pozostając jednym z największych i najbardziej znaczących na świecie, również pod względem liczby konsumentów – populacja Chin liczy przecież ponad 1,4 mld ludzi. Mimo że w Państwie Środka sukcesywnie zwiększa się udział i znaczenie przedsiębiorstw lokalnych, to jednak ze względu na olbrzymi popyt i rosnące potrzeby konsumentów wciąż okazuje się on nie w pełni samowystarczalny. Dodatkowo wraz ze wzrostem stopnia zamożności wśród tamtejszej klasy średniej, czyli kluczowej grupy odbiorczej i najbardziej otwartej na towary importowane, stale zwiększa się również ich zainteresowanie artykułami zagranicznymi, w tym produktami premium. Z faktem tym nierozerwalnie wiąże się zatem ogromne zapotrzebowanie na różnego rodzaju towary z importu, co daje szerokie możliwości dla zagranicznych przedsiębiorców posiadających atrakcyjne oferty produktowe. Dzięki temu rynek chiński jawi się obecnie europejskim przedsiębiorcom jako ważny i perspektywiczny kierunek rozwoju, a wielu z nich – zachęconych przedstawionymi możliwościami – decyduje się na rozpoczęcie eksportu do Chin.

Eksport do Chin z Polski – co najczęściej eksportujemy?

Polski eksport do Chin z roku na rok wyraźnie się rozwija, proporcjonalnie do rosnącego zapotrzebowania tamtejszych klientów na artykuły konsumenckie oraz wzrostu konkurencyjności rodzimych przedsiębiorstw. Największy udział w eksporcie do Państwa Środka mają w tym przypadku surowce i półprodukty, w tym m.in.:

  • maszyny oraz urządzenia mechaniczne i elektroniczne wraz z kompatybilnymi do nich komponentami;
  • metale nieszlachetne i wyroby (głównie miedź);
  • części do pojazdów silnikowych;
  • kosmetyki i perfumy;
  • meble i oświetlenie;
  • komponenty farmaceutyczne, suplementy diety oraz sprzęt medyczny;
  • produkty rolno spożywcze (w tym szczególnie mleko UHT, mleko w proszku, pióra i puch oraz alkohol).

Jedną z kluczowych i najbardziej perspektywicznych grup produktów eksportowanych do Chin okazuje się żywność, w przypadku której popyt wciąż rośnie, a spektakularny rozwój Państwa Środka w ciągu ostatnich dziesięcioleci sprawia, że o rynek ten walczą producenci żywności z całego świata.

Czy eksport do Chin jest osiągalny dla każdego przedsiębiorcy?

Należy zaznaczyć, że proces wejścia na rynek chiński jest dość skomplikowany, a sam handel w Chinach z pewnością nie należy do zadań prostych. Trudność podnoszą dodatkowo zawiłe przepisy importowe obowiązujące w Państwie Środka, które ponadto podlegają licznym i częstym zmianom. Z tego powodu planując strategię eksportu do Chin, warto zaangażować w to przedsięwzięcie profesjonalnego i doświadczonego agenta handlowego, najlepiej obecnego bezpośrednio na miejscu w Chinach i świetnie obytego w tamtejszym środowisku biznesowym. Handel z Chińczykami wymyka się bowiem wielu znanym w Europie regułom i wymaga przygotowania zupełnie innej strategii działania, w pełni dostosowanej do wymagań i uwarunkowań specyficznego rynku azjatyckiego.

 

 

Artykuł sponsorowany