Gry językowe, które pomogą w nauce języka angielskiego

Gry językowe, które pomogą w nauce języka angielskiego Twojemu dziecku

Skuteczna nauka języka angielskiego jest możliwa nie tylko dzięki podręcznikom. Alternatywnym i atrakcyjnym – zwłaszcza dla dzieci – rozwiązaniem mogą być także gry językowe. Oto 3 przykłady tych najlepszych, które pozwolą rozwinąć zakres słownictwa u Twojego dziecka i… przyjemnie spędzić czas całej rodzinie!

Gra językowa #1 – Szymon mówi (po angielsku)

Jest to popularna gra językowa, która polega na wydawaniu poleceń. Osoba, która jest „Szymonem”, rozpoczyna zdanie od „Szymon mówi”, a następnie dodaje polecenie, np. „biegajcie”, „skaczcie” itd. W takiej sytuacji uczestnicy muszą wykonać to zadanie natychmiast, bez zastanowienia. Jeżeli „Szymon” wypowie samo zadanie, bez wstępu („Szymon mówi”), uczestnicy nie muszą wykonać polecenia.

Oczywiście w tym wypadku polecenia są wydawane w języku angielskim („run”, „jump” itd.), a w rolę „Szymona” może wcielić się np. rodzic. Przed rozpoczęciem tej gry językowej warto przećwiczyć z dziećmi używane w jej trakcie słowa.

Gra językowa #2 – Rysowanki

Jak połączyć gry językowe z uwielbianym przez dzieci rysowaniem? To proste! Z całą pewnością słyszałeś o kalamburach, w których uczestnicy muszą odgadnąć przedmiot, zwierzę, owoc lub czynność rysowaną przez jednego z graczy. Idealnie można przełożyć te zasady na zabawę z dziećmi, które uczą się angielskiego!

Kiedy więc narysujesz lwa, dziecko powinno podać jego angielską nazwę („lion”). Zakres słów jest nieograniczony, dlatego możecie grać w nieskończoność!

Gra językowa #3 – Co to za rzecz?

Na koniec gra językowa dla nieco starszych dzieci, które znają już pewne podstawy angielskiego i które przyswoiły całkiem sporo słów. Zasady są niezwykle proste – zacznij opisywać dziecku jeden z przedmiotów znajdujących się w pokoju. Oczywiście musisz stosować wyłącznie angielskie słowa, a dziecko powinno podać nazwę również w tym języku.

Aby ułatwić maluchowi zadanie, możesz przed rozpoczęciem zabawy powtórzyć z nim słownictwo, oczywiście w oparciu o przedmioty, które znajdują się w danym pomieszczeniu.

Alternatywa? Gotowe gry językowe!

Doskonałym rozwiązaniem mogą również okazać się gotowe gry językowe. Do tych najpopularniejszych zaliczamy:

  • „Owijaj w bawełnę” – zawiera zestaw kart, a zadaniem uczestników jest odgadnięcie znajdujących się na nich słów, o których opowiada jeden z graczy;
  • „Let’s eat in english” – to gra, która pomoże w poznaniu słów związanych z jedzeniem oraz jego przygotowywaniem;
  • „HomEnglish” – dzięki niej łatwo nauczyć się i zapamiętać praktyczne, często używane na co dzień zwroty.