przechowywanie danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze. Dlaczego warto?

Niezależnie od tego, czy chodzi o przechowywanie elektronicznych danych prywatnych, czy biznesowych, z reguły zależy nam na zapewnieniu im jak największego bezpieczeństwa. Technologią, która na to pozwala, bez konieczności ponoszenia olbrzymich kosztów, jest gromadzenie danych w chmurze obliczeniowej. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? I jakie mamy możliwości w zakresie przechowywania danych w chmurze? Już wszystko wyjaśniamy!

Cyberprzestępczość a zapasowa kopia danych

Rozwój technologii internetowych sprawił, że przechowywanie danych w chmurze jest usługą ogólnodostępną. Praktycznie każdy użytkownik smartfona, tableta czy komputera może dzisiaj bez żadnego problemu kopiować na różnego rodzaju dyski chmurowe swoje zdjęcia, filmy, muzykę czy inne pliki. Nie każdy jednak to robi. Czasami po prostu nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak przydatna jest taka kopia i dopiero w chwili utraty danych widzimy swoją lekkomyślność.

Niestety wraz z rozwojem technologii, rośnie zagrożenie cyberatakami, nastawionymi na kradzież danych oraz zablokowanie do nich dostępu, a następnie wymuszenie okupu za jego odblokowanie (ataki ransomware). Ochroną przed tego typu cyberprzestępczością jest przechowywanie swoich danych w bezpiecznym miejscu. Do takich najbezpieczniejszych można zaliczyć usługę chmury obliczeniowej, oferowaną przez profesjonalne centra danych.

Przechowywanie danych w chmurze może mieć postać:

  • backupu w chmurze (kopii zapasowej konkretnych danych)
  • replikacji (lustrzanej kopii aktualnych danych)
  • archiwizacji danych (przeniesienia danych z własnego dysku na dysk chmurowy)

Dlaczego jeszcze warto robić kopię danych w chmurze?

Przechowywanie danych w chmurze – zalety

Oprócz zagrożenia cyberatakami, dane przechowywane na naszych stacjonarnych nośnikach są zagrożone utratą z powodu awarii sprzętu lub błędu użytkownika. Przykładowo sami możemy przez przypadek wykasować jakieś ważne dla nas pliki. Równocześnie urządzenie, na którym przechowujemy swoje dane, może ulec uszkodzeniu, a wszystko, co na nim się znajdowało, bezpowrotnej stracie.

Przechowywanie danych w chmurze to rozwiązanie, które gwarantuje przede wszystkim:

  • ochronę przed utratą danych (fizyczną i wirtualną)
  • dostęp online do danych z każdego miejsca i o każdej porze
  • możliwość synchronizacji danych na różnych urządzeniach
  • łatwą skalowalność pojemności dysku w chmurze

Oczywiście jakość zabezpieczeń zależy od usługodawcy. Jeśli zależy nam na pełnym bezpieczeństwie, to warto zdecydować się na przechowywanie danych w chmurze oferowane przez profesjonalne data center. Są to bowiem firmy, które dysponują nowoczesnymi obiektami, wyposażonymi w szereg zabezpieczeń zarówno w kwestii fizycznej ochrony danych, jak i wirtualnej.

Takie rozwiązanie jest szczególnie zalecane dla wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw, które dysponują szeregiem istotnych danych biznesowych czy osobowych (np. dane klientów). W przypadku prywatnych kopii zapasowych wystarczy zazwyczaj przechowywanie danych w chmurach publicznych, takich jak, chociażby Google Drive.

 

 

 

Artykuł sponsorowany