podchloryn sodowy

Czym jest podchloryn sodowy i do czego jest on stosowany?

Podchloryn sodowy jest używany do różnych celów w naszym codziennym życiu. Stosowany jest do higieny wody oraz jako środek dezynfekujący. Jest również składnikiem środków wybielających stosowanych do czyszczenia podłóg i ubrań. Podchloryn sodowy ma wiele zastosowań w tym medycznych, m.in. w pielęgnacji ran, zapobieganiu i leczeniu dżumy. W rzeczywistości podchloryn sodowy jest bardzo ważnym związkiem chemicznym.

Podchloryn sodowy jest stosowany w domu, jak i miejscach publicznych

Podchloryn sodu jest najbardziej rozpowszechnionym wybielaczem chlorowym i ma wiele zastosowań domowych. Stosowany jest również w basenach publicznych czy też w prywatnych oraz jako składnik kwasu solnego, który służy do rozbijania skał. W niektórych krajach  podchloryn sodowy jest używany do czyszczenia wody. Po wlaniu podchlorynu sodu do wody tworzy się biała chmura. Nazywa się to chlorowaną wodą, ale niekoniecznie jest to spowodowane wybielaczem i może wystąpić naturalnie.

Zastosowanie podchlorynu sodowego w medycynie

Praktyka medyczna kąpieli wybielających zapowiada się korzystnie w przypadku wielu schorzeń, w tym stresu, depresji i zaburzeń krwi. Terapia polega na zanurzeniu się w kąpieli wybielającej na 20-40 minut dwa razy w tygodniu przez trzy do sześciu tygodni. To, czy jest skuteczna, wciąż jest przedmiotem debaty lekarzy. Niektórzy ludzie uzyskują dobre wyniki z tego typu leczenia, podczas gdy inni mówią, że nie było żadnych zmian w ich zdrowiu po przejściu tego alternatywnego leczenia.

Jest on stosowany na całym świecie

W niektórych częściach świata producenci stosują kwas podchlorawy, produkt uboczny wybielacza. Ma to na celu utrzymanie wody w czystości bez szkody dla bakterii czy niektórych wirusów, glonów i innych organizmów w wodzie. Kwas ten jest umieszczany w zbiorniku wodnym, aby powoli zabijać niepożądane organizmy i oczyszczać wodę. W ten sposób producenci mogą skutecznie wykorzystać toksyczność kwasu solnego, podobnie jak w przypadku chloru stosowanego do sprzątania w gospodarstwach domowych.

Pożądaną substancją w skutecznym zastosowaniu

W rezultacie znaleziono wiele zastosowań dla podchlorynu sodowego. Chociaż środki wybielające (zwłaszcza podchloryn sodu) są często stosowane w celach medycznych, niektórzy ludzie są nieufni wobec ich użycia. Mimo to producenci wciąż szukają sposobów na skuteczne wykorzystanie tej niebezpiecznej substancji chemicznej. Podchloryn sodowy posiada ogromne zastosowanie i jest używany w różnych branżach co czynni go substancją wszechstronną.