sporty walki

Najpopularniejsze sporty walki

Sporty walki wciąż są niezwykle chętnie wybieraną aktywnością przez dzieci i młodzież. Może i ustępują popularnością piłce nożnej czy lekkoatletyce, jednak nie brakuje im zagorzałych fanów. Jakie są więc najpopularniejsze sporty walki? Poniżej przedstawiamy odpowiedź.

Jakie są sporty walki?

Boks

Zainteresowanie boksem w Polsce wciąż rośnie. Mimo że nie jest to już może tak medialny sport walki jak MMA, to może poszczycić się wiernymi fanami. Na masową skalę, szlak przecierał Andrzej Gołota, walczący w królewskiej kategorii. Jego boje elektryzowały publiczność na całym świecie. Dość szybko do niego dołączył choćby Tomasz Adamek, Krzysztof Włodarczyk czy Dariusz Michalczewski. Również wśród pań nie brakuje utytułowanych pieśniarek. Wymienić możemy Karolinę Owczarz, Joanne Jędrzejczyk Agnieszkę Rylik czy choćby Ewę Brodnicką.

MMA

MMA, czyli mieszane sztuki walk, nastawione są w dużej mierze na show. Dzięki łączeniu elementów z różnych sportów walki jest to sport niezwykle widowiskowy. Obecnie jest to najchętniej wybierana przez kibiców formuła w naszym kraju. Nie przeszkadza temu wcale fakt, że nasi zawodnicy często plasują się w czołówce najlepszych zawodników na świecie i poklask zyskują również wśród widowni zagranicznej. Powód do dumy, to świetny przyczynek do śledzenia pojedynków w MMA.

Karate

Swoimi korzeniami karate sięga Japonii. Na całym świecie, doczekała się blisko stu stylów. Wyróżnia się tym, że na równi z rozwojem technik walk, stawia się samorozwój zawodnika. Sprawia to, że po drodze możemy zdobywać kolejne dany. Karate zaliczane jest dzisiaj do najpopularniejszych sportów walki.

Aikido 

Aikido jest sztuką walki łączącą w sposób harmonijny zarówno nasz umysł jak i ciało. Uważa się, że aikido to również filozofia rozwoju. Polega na łączeniu uników, zasłon, dźwigni czy rzutów. Jest to również sztuka walki nieagresywnej służąca głównie do samoobrony. Dobrze wyszkolony aikidoka potrafi poradzić sobie z kilkoma przeciwnikami naraz.

Sporty, a sztuki walki

Różnicą między sportem a sztuką walki jest cel, w jakim ma być praktykowana. O ile w sporcie chodzi o chęć współzawodnictwa i pokonywania przeciwników, to praktykowanie sztuk walki jest celem samym w sobie. Chodzi w nim przede wszystkim o rozwój w dużej mierze fizyczny co duchowy. W sztukach walki nie kładzie się takiego dużego nacisku na medale czy trofea. To również powód, dla którego są one nieco rzadsze w kalendarzach imprez sportów walki.