Legendy wśród zabytkowych aut

Legendy wśród zabytkowych aut

Piękny kunszt, niezaprzeczalny urok i poczucie wolności z nutką nostalgii. Najlepsze oldschoolowe samochody – jak opisują je pasjonaci – mają wszechobecną magię, którą trudno opisać słowami. Zabytkowe auta to lekcja w pojeździe, która opowiada historię, zanim jeszcze usiądziesz na wyblakłej skórze lub przejedziesz palcem po nieskazitelnym lakierze. Które z tych klasyków skradły serca największych fanów?

Najbardziej docenione retro samochody

Podczas gdy część radości z zabytkowych samochodów pochodzi z jazdy nimi, reszta związana jest ze zwyczajnym podziwem. Nieważne, czy jesteś zapalonym kolekcjonerem samochodów, czy nowym w świecie zabytków kupującym, nadal możesz docenić tego typu samochody i staromodną mechanikę. Do top 10 samochodów wszech czasów można zaliczyć:

 1. Aston Martin DB5 1964
 2. Ferrari 250 GTO 1962
 3. Jaguar E-Typ 1961
 4. Porsche 911 1963
 5. Mercedes 300SL Skrzydło Mewy 1954
 6. Rolls-Royce Dawn Drophead 1949
 7. Bugatti Typ 57 Atlantic 1938
 8. Chevrolet Corvette 1963
 9. BMW CSL 1972
 10. Volkswagen Garbus 1938

Po jakim czasie auto staje się klasykiem?

Niektórzy entuzjaści uważają, że klasyczne samochody mają ponadczasowy design, wartość technologiczną lub nostalgiczną i przyjmują ideę nowoczesnej klasyki. Inni uważają, że samochód w wieku 40 lat lub starszy jest klasykiem. Jeśli jednak poprosisz organy podatkowe o definicję, klasyczny samochód ma co najmniej 15 lat.

Można powiedzieć, że niedawno Audi TT stało się współczesnym klasykiem. Ikona designu wywarła duży wpływ, kiedy została po raz pierwszy wypuszczona na rynek w 1998 roku, a modele pierwszej generacji pozostały ulubieńcem entuzjastów, pomagając zachować ich wartość.

Co wziąć pod uwagę przy ubezpieczaniu samochodu klasycznego?

Jest to specjalistyczna dziedzina ubezpieczeń samochodowych, należy zatem upewnić się, że dobrze ją znamy, zanim przekażemy wszystkie potrzebne informacje, które powinny zawierać:

 • Uzgodnioną wycenę – oznacza to, że z góry uzgadniasz z ubezpieczycielem, ile jest wart Twój samochód, aby w przypadku całkowitej straty otrzymać zwrot kosztów.
 • Modyfikacje – jeśli zmodyfikowałeś lub odnowiłeś swój samochód, powinieneś poinformować o tym swojego ubezpieczyciela. Niezastosowanie się do tego może unieważnić Twoją polisę. Ryzykujesz obniżenie wartości cennego mienia.
 • Gdzie zamierzasz przechowywać samochód, zwłaszcza na noc – niektórzy ubezpieczyciele mogą oczekiwać, że będziesz przechowywać samochód w prywatnym garażu.

Jeśli zastanawiasz się, czy zainwestować w klasyczny samochód, pamiętaj, że części mogą być drogie lub trudno dostępne.