pizza

Historia pizzy

Pizza jest jedną z potraw wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że początkowo był to posiłek ludzi z niższych sfer. Ówczesny fast food, jak moglibyśmy ją nazwać, szybko zyskał sobie popularność we wszystkich kręgach społecznych

Skąd pochodzi pizza?

Jeśli ktoś zada nam pytanie, z jakiego kraju pochodzi pizza, zapewne bez namysłu odpowiemy, że z Włoch. Jest to odpowiedź prawidłowa. Uściślając, pizza powstała w Neapolu. Etymologia tego słowa jest rzeczą budzącą wiele pytań. Część badaczy uznaje, że pochodzi ona od łacińskiego pinsere oznaczającego zgniatanie, rozciąganie, a część, że od greckiego plax oznaczającego coś płaskiego.

Kiedy powstała pierwsza pizza?

Pierwsza wzmianka pochodzi z roku 997 i zapisana została jako piza. Kilka wieków później, dokładnie w wieku XVII na określenie wypieku przyprawionego serem i bazylią używano określenia pizza alla mastunicola. Jednak dopiero przywiezione przez Kolumba z ameryki pomidory, rozpowszechniły przysmak, którym częstujemy się tak chętnie. I warto tutaj podkreślić, że było to danie „na szybko”, którym raczyły się ubogie warstwy społeczne. Nie trwało to jednak długo. Pierwszym monarchą, który oficjalnie wprowadził pizzę na salony Ferdynand II Burbon.

Historia margherity 

Po zjednoczeniu Itali, gdy tron objęli członkowie dynastii sabaudzkiej, szef kuchni jednej z neapolitańskich pizzerii, poczęstował, królową Małgorzatę pizzą. Przyprawiona mozarellą, bazylią, a także sosem pomidorowym, tak zachwyciła królową, że na jej cześć nazwano pizzę margheritą. Ciekawym jest, że pizza zawitała wcześniej w Nowym Jorku niż poza granicami Neapolu. Przyczynili się do tego imigranci, którzy uznali, że dzięki temu szybkiemu daniu są w stanie nie tylko wykarmić swoich pobratymców, ale i nieźle zarobić.

Ciekawostki o pizzy

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek o pizzy:

  • Najpopularniejsze danie na świecie – w samych tylko Stanach Zjednoczonych co sekundę sprzedaje się 350 kawałków pizzy. Według danych z Polski, 52% dań zamawianych na wynos stanowi pizza.
  • Najpopularniejsza pizza margherita – królowa Małgorzata trafnie zauważyła, że pizza ta nie tylko jest smaczna, ale zawiera również narodowe barwy Włoch.
  • Najdroższa pizza na świecie – kosztuje około 8500 zł. Serwowana jest z dodatkami złota, trufli czy choćby czarnego kawioru. Dostać ją można na Manhattanie.
  • Najczęściej wybierane składniki to pieczarka, szynka, salami, cebula oraz papryka.

Najdłuższa pizza przygotowana została w Massie i mierzyła 405 m.