zwrot prowizji

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu – jak ją uzyskać?

Zakup wymarzonego mieszkania bardzo często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. To zobowiązanie finansowe na kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt lat. Nic więc dziwnego, że w tak długim okresie, sytuacja finansowa kredytobiorcy może ulec znacznej poprawie. W takiej sytuacji, można skrócić okres kredytowania za pomocą nadpłaty lub wcześniejszej spłaty kredytu. Na czym to polega i jak uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu?

Nadpłata a wcześniejsza spłata kredytu

Czym różni się nadpłata od wcześniejszej spłaty kredytu? Nadpłata kredytu to wcześniejsza spłata części pożyczonej kwoty. Nadpłacanie polega na tym, że kredytobiorca wpłaca do banku sumę większą od ustalonej raty – może to być równowartość dwóch, trzech rat lub inna, dowolna kwota. Z kolei wcześniejsza spłata kredytu polega na uregulowaniu całego zobowiązania przed upłynięciem okresu kredytowania. W takim przypadku, kredytobiorca jest zobowiązany złożyć do banku pismo z prośbą o udzielenie informacji o opłatach, jakie go czekają w związku z wcześniejszą spłatą kredytu.

Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot prowizji bankowej

Podjęcie decyzji o wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego (więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://mfinanse.pl/blog/wczesniejsza-splata-kredytu-hipotecznego/), warto poprzedzić dokładnym przeanalizowaniem treści umowy kredytowej. To właśnie tam można znaleźć informacje o tym, co dzieje się z odsetkami w przypadku wcześniejszej spłaty i czy jest naliczana prowizja. Często zdarza się, że w przypadku spłaty kredytu w całości w ciągu pierwszych 3 lat od jego uruchomienia, bank nalicza prowizję. Zatem dobrze jest przeanalizować wszelkie za i przeciw, czy takie działanie będzie opłacalne. W razie wątpliwości, można skonsultować się z ekspertem: https://mfinanse.pl/eksperci-mfinanse/, który przedstawi możliwe rozwiązania.

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego

Osoby, które zdecydują się na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, mogą liczyć na korzyści finansowe. Dotyczy to jednak kredytów zaciągniętych po 22 lipca 2017. Wszystko dlatego, że w takiej sytuacji, bank jest zobowiązany zwrócić kredytobiorcy część pobranych wcześniej opłat i prowizji. Co więcej, kredytobiorca nie zapłaci odsetek za „niewykorzystany” okres kredytu, tym samym zmniejszając ogólny koszt kredytu.

Żeby uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, należy złożyć stosowny wniosek w banku. W takim wniosku powinny znaleźć się najważniejsze dane, czyli:

  • dane osobowe kredytobiorcy,
  • dane banku,
  • numer umowy kredytowej,
  • nr konta, na który mają zostać zwrócone środki.

O zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego można starać się przez sześć lat od momentu spłaty zobowiązania.

 

Artykuł sponsorowany