Niebezpieczne skutki uzależnienia od nikotyny

Niebezpieczne skutki uzależnienia od nikotyny

Uzależnienie od nikotyny pojawia się, gdy odczuwasz coraz częstszą potrzebę sięgania po nią lub nie potrafisz sobie odmówić papierosa. To zawarta w tytoniu substancja chemiczna, która utrudnia rzucenie palenia. Im więcej palisz, tym więcej nikotyny potrzebujesz, aby czuć się dobrze. Kiedy próbujesz przestać, doświadczasz nieprzyjemnych zmian psychicznych i fizycznych.

Objawy uzależnienia

U niektórych osób używanie dowolnej ilości tytoniu może szybko doprowadzić do uzależnienia od nikotyny. Oznaki, że możesz być uzależniony:

  • Podjąłeś jedną lub więcej poważnych, ale nieudanych prób rzucenia palenia.
  • Twoje próby rzucenia palenia spowodowały objawy fizyczne i związane z nastrojem, takie jak: silne łaknienie, niepokój, drażliwość, trudności z koncentracją, pogorszony nastrój, frustracja, złość, zwiększony głód, bezsenność, zaparcia lub biegunka.
  • Nawet jeśli masz problemy zdrowotne z płucami lub sercem, nie jesteś w stanie przestać.
  • Rezygnujesz ze spotkań towarzyskich, ponieważ lokale wybierane przez Twoich znajomych zakazują palenia lub nie wyznaczają przeznaczonych do tego stref.

Dlaczego nie mogę przestać palić?

Nikotyna dociera do mózgu w ciągu kilku sekund od zaciągnięcia się. W mózgu nikotyna zwiększa uwalnianie substancji chemicznych zwanych neuroprzekaźnikami, które pomagają regulować nastrój i zachowanie.

Dopamina, jeden z tych neuroprzekaźników, jest uwalniana w mózgu i powoduje uczucie przyjemności i poprawę nastroju. Im więcej palisz, tym więcej nikotyny potrzebujesz, aby czuć się dobrze. Nikotyna szybko staje się częścią Twojej codziennej rutyny i splata się z Twoimi nawykami i uczuciami.

Typowe sytuacje, które wywołują potrzebę palenia
  • picie kawy,
  • przerwa w pracy,
  • rozmawianie przez telefon,
  • picie alkoholu,
  • prowadzenie auta,
  • beztroskie spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Zagrożenia

Rak i inne choroby płuc. Palenie jest główną przyczyną zgonów z powodu raka płuc. Ponadto palenie powoduje choroby płuc, takie jak rozedma płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Problemy z sercem i układem krążenia. Palenie zwiększa ryzyko zgonu z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych, w tym zawału serca i udaru mózgu. Jeśli masz chorobę serca lub naczyń krwionośnych, taką jak niewydolność serca, palenie pogarsza twój stan.

Cukrzyca. Palenie zwiększa insulinooporność, co może przygotować grunt pod cukrzycę typu 2. Jeśli masz cukrzycę, palenie może przyspieszyć postęp powikłań, takich jak choroba nerek i problemy z oczami.