nagrobki urnowe

Jak wybrać nagrobek na urnę? – wielkość, materiał, cena

Dla rodziny i bliskich, których pozostawił zmarły, możliwość odwiedzenia miejsca pochówku jest niezwykle ważna. Nasza kultura cmentarna jest na tyle zakorzeniona w naszej świadomości, że ciężko wyobrazić sobie inny sposób na oddanie pamięci zmarłemu niż odwiedzenie jego nagrobku. Jak to jednak wygląda w przypadku kremacji? Czy w miejscu złożenia urny również może zostać wzniesiony pomnik? W tym artykule przybliżymy definicję nagrobka urnowego i podpowiemy, dlaczego jest to dobry pomysł.

Kremacja a rodzaj pochówku

Bliscy chowający zmarłego mają do wyboru dwie możliwości – złożyć urnę w zbiorowym grobowcu przeznaczonym wyłącznie dla urn lub zdecydować się na tradycyjny pochówek. Dla mieszkańców mniejszych miejscowości opcja pierwsza jest często poza zasięgiem. Nie w każdym mieście znajdują się ściany dla urn. Jednak nawet mimo ich obecności większość bliskich decyduje się na tradycyjny pochówek, a wraz z nim postawienie pomnika. Taka forma upamiętnienia nie tylko podkreśla indywidualność, ale pozwala także na złożenie kwiatów i zniczy bez ograniczonego miejsca. Nagrobki urnowe są również przestrzenią do umieszczenia fotografii zmarłego czy napisów.

Wielkość nagrobka na urnę

Przy wyborze nagrobka na urnę nie będziemy mieć wiele do powiedzenia. Wiele zależy od dostępnego na cmentarzu miejsca, z reguły jednak pomniki urnowe są dużo mniejsze od tradycyjnych nagrobków. Wynika to po prostu z wielkości samej urny. Jako klienci zakładu kamieniarskiego możemy jednak sami decydować o kształcie, wysokości i elementach dodatkowych nagrobka urnowego.

Nagrobek na urnę a materiał

Nagrobki urnowe podobnie jak tradycyjne pomniki są wykonywane z kamieni naturalnych i kompozytów kwarcowych. Tak samo są bowiem narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Nagrobek na urnę musi być odporny zarówno na nie, jak i na uszkodzenia mechaniczne, o które nietrudno często na otwartej przestrzeni. Pomnik na urnę może zostać udekorowany wszelkiego rodzaju elementami, takimi jak płaskorzeźby, rzeźby, witraże czy zdjęcia.

Cena nagrobka na urnę

Nagrobki na urnę mają wiele wspólnego z tradycyjnymi pomnikami. Najważniejsza różnica, czyli wielkość ma jednak bezpośredni wpływ na inny czynnik – cenę. Jako że do stworzenia pomnika na urnę zakład wykorzystuje mniejszą ilość materiałów, tym samym jego cena zmniejsza się. Podobnie ma się wykonanie piwnicy pod nagrobek, które również jest tańsze niż przy tradycyjnym pochówku, ze względu na mniejsze rozmiary.