instalacje inteligentnego domu

Instalacje inteligentnego domu dla każdego

Wszystko po kolei zaczynamy mieć „inteligentne”. Ale co to w ogóle oznacza? W końcu inteligencja kojarzy nam się głównie z możliwościami umysłu żywej istoty, a nie dotarliśmy jeszcze do czasu, aby sztuczna inteligencja stała się samodzielnym bytem. Prawda jest taka, że jesteśmy już blisko tego przełomowego momentu, a tak zwane inteligentne instalacje są już po części tym, czego oczekujemy od przyszłości.

Instalacje inteligentnego domu – czyli co?

Instalacje inteligentnego domu to niesamowity komfort i ułatwienie, o którym jeszcze, nie marzyliśmy dwie dekady temu, a teraz są na wyciągnięcie ręki. Jest to cała centrala mogąca zarządzać w naszym domu praktycznie wszystkim, dzięki naszym wskazówkom i potrzebom, które także możemy na bieżąco aktualizować, nie będąc na miejscu. Wszystko w myśl idei zarządzania domem jako całości, a nie pojedynczych instalacji i urządzeń.

Na co pozwalają instalacje inteligentnego domu?

Domy inteligentne, które mogą na bieżąco, zdalnie otrzymywać instrukcje zarządzające to naprawdę spektakularne dla każdego, kto pierwszy raz się z nimi zetknął możliwości. Lista jest długa, ale wspomnieć należy o kilku najważniejszych. Przede wszystkim sterowanie oświetleniem zarówno tym wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Sterowanie roletami zewnętrznymi, czy nawadnianiem ogrodu. Dużym komfortem jest możliwość sterowania i zarządzania ogrzewaniem i klimatyzacją, dzięki czemu możemy zarówno zaprogramować optymalne ich działanie i czas trwania. Przydaje się też, gdy chcemy ogrzać zimą dom na chwilę przed powrotem do niego, oszczędzając sobie w ten sposób nieprzyjemnej temperatury po powrocie z pracy albo niepotrzebnego dogrzewania pomieszczeń. Po co to robić cały czas, w pokojach w których przez ponad pół dnia nikogo nie ma? Instalacje inteligentnego domu to także uwielbiane przez niektórych sterowanie multimediami. Wiele osób reaguje także niedowierzaniem na informację o możliwościach sterowania na przykład… akwarium!

Instalacje inteligentnego domu a bezpieczeństwo

Decydując się na instalacje inteligentnego domu pod własnym dachem, najczęściej jednak wymienia się bezpieczeństwo. Przede wszystkim to wynikające właśnie z możliwości sterowania wcześniej wymienionymi roletami zewnętrznymi, jak i ogólnie dostępem do budynku. Zainstalowany monitoring i system alarmowy nie potrzebują już skomplikowanej obsługi przez profesjonalistów. Możemy sami nimi zarządzać na odległość, wprowadzać optymalne ustawienia i przydzielać dostęp, mając pewność, że system nas nie zawiedzie. W ten sposób chronimy zarówno swoje mienie, jak i rodzinę w sposób taki, w jaki powinno się to odbywać w trzeciej dekadzie XXI wieku.