maszyny ogrodnicze

Jaki sprzęt ogrodniczy jest niezbędny do utrzymania dobrej kondycji murawy?

Trawnik to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów ogrodu. Dzięki gęstej strukturze murawy oraz jej barwnej kolorystyce, stąpanie po niej bosą stopą jest niezwykle przyjemne, a sam ogród nabiera wyglądu. Chcąc doprowadzić trawę do takiego stanu, trzeba się niekiedy sporo napracować. Potrzebny jest do tego oczywiście konkretny sprzęt ogrodniczy, a także znajomość przedziałów czasowych, w których dane czynności wykonujemy. Poniżej postaramy się więc przedstawić, jakie sprzęty ogrodnicze będą niezbędne przy pielęgnacji trawnika.

Grabie bądź dmuchawa do liści

Może się to wydawać nieco bez sensu, gdyż oba te sprzęty nie są kojarzone typowo z trawnikiem. Zazwyczaj służą do usuwania liści z różnych powierzchni po to, by nikomu nie przeszkadzały. Otóż wszystko ma swój cel, o którym nie do końca każdy wie. Opadające z drzew liście powinny być sprzątane z murawy nie dla kwestii estetycznych, ale właśnie dla zdrowia trawnika. Gdyby zostawić to, co drzewa zrzuciły jesienią na murawie, wiosną moglibyśmy być niemile zaskoczeni. Uschnięte liście, przykryte warstwą śniegu przez długi czas stworzyłyby pleśń, której naprawdę ciężko byłoby się wyzbyć.

Grabie wbrew pozorom przydają się również wiosną. Używa się ich do wydobycia wszystkich starych i słabych źdźbeł po to, by nowe miały odpowiednią ilość przestrzeni do rozwoju. W kwestii samych sprzętów, warto posiadać zarówno dmuchawę/odkurzacz do liści, jak i grabię.

Kosiarki, kosy i traktorki

maszyny ogrodnicze

Raczej nikt nie jest sobie w stanie wyobrazić ogrodu bez kosiarki. To nieodłączny element każdej murawy i ciężko sprawić, aby to się zmieniło. Kosiarki mogą występować w różnych formach: spalinowej, elektrycznej, akumulatorowej bądź nawet jako roboty koszące. Te ostatnie są niezwykle wygodne dla osób, które nie do końca uwielbiają tę czynność. Wybór pomiędzy kosiarkami o różnych wersjach silników jest już zależny wyłącznie od preferencji domowników i charakterystyki ogrodu. Większe tereny wymagają sprzętu, który nie będzie ich niczym ograniczał. Jak więc można się domyślać, chodzi tu o kosiarkę spalinową.

Dla bardzo dużych powierzchni i terenów, świetne okażą się traktorki ogrodowe. Te maszyny ogrodnicze wyróżniają się niezwykłą wygodą użytkowania i zdolnością do wykoszenia ogromnych i trudnych terenów nawet na jednym tankowaniu.

Aeratory i wertykulatory

Te sprzęty są już przeznaczone wyłącznie do polepszania kondycji trawnika. Zabiegi aeracji i wertykulacji wykonuje się dwa razy do roku, a mają one na celu przede wszystkim napowietrzenie gleby i stworzenie młodym źdźbłom warunków do rozwoju. Obie czynności polegają na nakłuwaniu bądź nacinaniu darni, co pozwala na przedostanie się w głąb trawnika niezbędnych składników mineralnych, jak woda tlen czy światło.

Aeratory i wertykulatory można spotkać w jednolitej formie, z wymiennymi końcówkami. Występują one w wersji elektrycznej i spalinowej. Są to maszyny dobrze spisujące się w kontekście poprawy jakości trawnika i wzbogacające jego strukturę.

 

Artykuł sponsorowany