Dach płaski i możliwości jego wykonania
Dach płaski – czy warto?
Nowoczesny dom jednorodzinny to zazwyczaj skojarzenie ze standardową budowlą o spadzistym dachu. Dachy będące płaską powierzchnią, które były budowane na przełomie lat 70 często spotykają się z krytyką, jeżeli chodzi o ich wizualny aspekt. Tymczasem nowoczesne konstrukcje coraz częściej wracają do tego typu projektów ze względu na wiele możliwości i zalet.
Dach płaski to między innymi mniejsze koszty ogrzewania, a także możliwość zaplanowania sobie godnego pozazdroszczenia tarasu czy ogrodu. Firmy kładące dachy płaskie mają coraz więcej zleceń, bo jest to opcja funkcjonalna i pozwalająca na oszczędności. Oto najważniejsze zagadnienia dotyczące tego rodzaju projektów, czyli materiał używany do ich wykonania jak i systemy, za pomocą których powstają dachy płaskie.
Dach płaski – budowanie z membraną EPDM
Decydując się na zbudowanie dachu płaskiego dobrze jest zapoznać się z tym, czym jest używana do tego celu membrana EPDM. Jest to folia, która cechuje się wyjątkowo dużą trwałością pomimo tego, że jest materiałem wyjątkowo lekkim. Materiał ten ma też bardzo dużą odporność na warunki atmosferyczne zarówno jeżeli chodzi o promieniowanie ultrafioletowe, jak i ewentualne zastoiny mogące powstać na innych materiałach po deszczowym okresie. Nie można też nie wspomnieć o tym, że folia EPDM kładziona na dach plaski to rozciągliwość nawet na poziomie 300% jak i wytrzymałość w temperaturach o -40 do 120 stopni Celsjusza. Wykorzystanie membrany EPDM jest opcją najtrwalszą, a dachy nią pokryte mogą pełnić wiele różnych funkcji, takich jak te opisane powyżej, a więc własny ekskluzywny taras albo zielony ogród na dachu, tak bardzo polecany także w kwestii zadbania o nasz klimat.
Dach płaski – systemy
Decydując się na dach płaski warto skonsultować z fachowcami jaki sposób okładzenia dachu będzie najlepszy dla naszego projektu. Możemy zdecydować się na:
– dach plaski klejony, który sprawdza się przy renowacji dachów bitumicznych a także jako sposób na położenie dachu o nieregularnym kształcie i powierzchni,
– dach płaski balastowy, czyli luźne kładzenie na podłożu odpowiednio twardego materiału termoizolacyjnego z polistyrenu – można także położyć folie EPDM na podłożu, ale wtedy wymagane jest jej odpowiednia izolacja,
– dach płaski kotwiony mechanicznie – czyli odpowiednie kotwienie membrany z pomocą – jak sama nazwa mówi – odpowiednich, przeznaczonych do tego kotw – dachy płaskie wykonywane taką metodą, są najczęściej kładzione dla przemysłu lub podczas renowacji wyjątkowo zniszczonego pokrycia dachowego.