korepetycje online

Korepetycje online – czy da się uczyć przez Internet?

Od czasów pandemii przekonaliśmy się do tego, że nauka poprzez sieć jest możliwa, a niektórzy dopiero w ogóle odkryli taką opcję. Jednocześnie z braku przygotowania wielu szkół do tego typu nauczania przez Internet, niekoniecznie zawsze dawała spektakularnie wyniki. Jednak dobrze przygotowany materiał i wykorzystanie odpowiednich narzędzi może dać zdumiewające rezultaty.

Korepetycje online i ich wartość

Szkoły i korepetycje online stają się częścią edukacji, podobnie jak praca zdalna częścią kariery zawodowej. Jedyne, czego potrzeba do nauki online to komputer lub tablet z Internetem i nieco dobrej woli. Zarówno słuchacza, jak i prowadzącego.

Korepetycje online na żywo

Nauka online i szkoły prowadzące kursy przez Internet to dwa rodzaje działalności. Najpierw o tej mającej dużo lepsze możliwości w przekazywaniu wiedzy. Nauka poprzez zajęcia prowadzone przez sieć na żywo, czyli poprzez udział w spotkaniu z prowadzącym, czy to indywidualnie, czy w grupie to najlepsze możliwe rozwiązanie. Podczas takich spotkań przekazywany przez nauczyciela materiał nie różni się niczym od tego, który można przekazywać w niewirtualnej klasie. Ponadto, tak jak zawsze ma to miejsce podczas standardowych, prowadzonych konwencjonalnie zajęć, słuchacz uczęszczający na korepetycje online czy inne zajęcia poprzez sieć może zadawać pytani dzielić się wątpliwościami, a tym samym po prostu dużo efektywniej zdobywać lub rozszerzać wiedzę. Bardzo dobrą opcją, jaką daje nauka przez Internet, są też możliwości wykonywania zadań i ćwiczeń na najnowszym oprogramowaniu edukacyjnym. W takim przypadku podczas niektórych zajęć stacjonarnych zdarza się, że słuchacz nie ma możliwości skorzystania z komputera, tutaj całe zajęcia są na nim prowadzone. Daje to dużo opcji dotyczących także sprawdzania postępów, dzięki możliwości dzielenia się widokiem ekranu i wiele więcej.

Korepetycje online w formie gotowych materiałów i nagranych materiałów

Innym sposobem nauki przez Internet jest nauka poprzez udostępnione materiały edukacyjne lub oglądanie wcześniej nagranych webinarów. Jest to zdecydowanie mniej efektywna możliwość. Korepetycje online w takim systemie to zazwyczaj po prostu powtórka materiału i może trochę lepsze wytłumaczenie pewnych zawiłości i zagadnień, niż możemy sami przeczytać w materiałach edukacyjnych, takich jak książki. Do nauki w tym trybie potrzeba też dużo więcej samozaparcia i często poszukiwań dodatkowych odpowiedzi na nurtujące nas zagadnienia, nawet jeżeli szkoła online umożliwia dostęp do zadawania pytań na przykład na forach i czasach przez nią obsługiwanych.