https://allegro.pl/artykuly/sprzedajacy/przewodnik-jak-zalozyc-dzialalnosc-gospodarcza-YWW1ERRyGtx

Jak założyć działalność gospodarczą – krok po kroku

Mimo iż czasy dla przedsiębiorców nie są łatwe, własna firma to jedyna szansa na prawdziwą niezależność zawodową i nieograniczone zarobki. Na szczęście samo założenie działalności gospodarczej nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić – przedstawiamy procedurę krok po kroku.

Rodzaje działalności gospodarczej

Działalność gospodarczą w Polsce można prowadzić na różnych zasadach. Dlatego w pierwszej kolejności powinieneś zdecydować, jaką formę prawną przyjmie Twoja firma. Najczęściej wybierane są:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • spółka cywilna.

To najprostsze formy prawne, odpowiednie dla stawiających pierwsze kroki w biznesie. Można jednak również założyć firmę w formie spółki prawa handlowego, czyli:

  • spółki osobowej (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna),
  • spółki kapitałowej(spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna).

Na stronach rządowych można znaleźć przejrzyste porównanie różnych typów działalności. To powinno Ci pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Wybór formy opodatkowania

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną albo jedną ze spółek osobowych, można wybrać preferowaną formę opodatkowania. Jest to bardzo ważna kwestia, która może wpłynąć na opłacalność biznesu. Do wyboru są:

  • PIT według skali podatkowej (17 i 32%),
  • PIT według stawki liniowej (19%),
  • RPE (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych),
  • karta podatkowa.

Karta podatkowa lub ryczałt ewidencjonowany to uproszczone formy opodatkowania, które pozwalają zminimalizować formalności związane z rozliczeniami. Dzięki temu mogą być bardzo dobrym wyborem dla małych, początkujących firm. Są one jednak dostępne tylko pod pewnymi warunkami. Ze wszystkimi zasadami wyboru formy opodatkowania oraz rozliczania się według każdej z nich można się zapoznać na stronach rządowych.

Wybór nazwy firmy i kodu PKD

Zanim zechcesz złożyć wniosek o założenie działalności gospodarczej, powinieneś też zastanowić się nad nazwą swojej firmy i dobrać do niej odpowiednie kody PKD. Nazwa musi zawierać imię i nazwisko właściciela firmy. Można do niej dodać człon opisujący rodzaj działalności lub zupełnie abstrakcyjną nazwę firmy, którą dla niej wymyśliłeś.

Kod PKD opisuje natomiast rodzaj działalności. Każda firma musi mieć przypisany przynajmniej jeden. Nie ma górnej granicy co do liczby kodów przynależących do działalności, ale należy uważać, ponieważ niektóre z nich wiążą się z dodatkowymi obowiązkami (np. pozyskaniem zezwolenia). Inne dają z kolei pewne przywileje. Wyszukiwarkę kodów PKD znajdziesz na stronie biznes.gov.pl. W razie wątpliwości warto się poradzić specjalisty, np. księgowego czy prawnika.

Jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku – złożenie wniosku o wpis do CEIDG

Faktyczne założenie działalności gospodarczej sprowadza się do złożenia wniosku o wpis do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Należy w tym celu wypełnić formularz CEIDG-1. Wymaga on podania m.in. danych osobowych wnioskodawcy, nazwy firmy, wybranych kodów PKD i formy opodatkowania. Dlatego pełni jednocześnie kilka funkcji.

Obecnie możliwe jest założenie działalności gospodarczej online z użyciem podpisu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego. Dzięki temu można stać się przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu. Osoby preferujące tradycyjne formy składania dokumentacji mogą wypełnić i złożyć wniosek osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Możliwe jest także wypełnienie go online, a następnie jedynie potwierdzenie w urzędzie z użyciem indywidualnie wygenerowanego kodu. Formularz CEIDG-1 można dostarczyć także pocztą tradycyjną (listem poleconym), ale wymaga to notarialnego potwierdzenia złożonego na nim podpisu.

Co istotne, dane są przetwarzane błyskawicznie – firma powinna być wpisana do CEIDG najpóźniej w następnym dniu roboczym po przyjęciu wniosku. W formularzu podaje się datę rozpoczęcia działalności i to właśnie od tego momentu można oficjalnie zacząć pracować.

 

 

Artykuł sponsorowany