André the Giant – francuski gigant

André the Giant był francuskim zawodowym zapaśnikiem i aktorem. Zasłynął z rywalizacji z Hulk Hoganem, ostatecznie będąc główną gwiazdą głównego wydarzenia WrestleManii III w 1987 roku.

Jego wzrost  był wynikiem gigantyzmu spowodowanego nadmiarem hormonu wzrostu, co spowodowało akromegalię w wieku dorosłym i uczyniło go jednym z najwyższych i najcięższych mężczyzn w historii.

André the Giant – dorastanie

André Roussimoff urodził się 19 maja 1946 roku w Grenoble we Francji jako syn Borisa i Mariann Roussimoff. Jego rodzice byli bułgarskimi imigrantami, którzy osiedlili się we Francji po II wojnie światowej. Miał starszą siostrę o imieniu Nicole i dwóch młodszych braci o imionach Jacques i Raymond. Ojciec André pracował jako kamieniarz, a później jako robotnik fabryczny; jego matka była gospodynią domową.

Problemy zdrowotne André the Giant

Jako dziecko André cierpiał na szereg problemów zdrowotnych. Miał guza przysadki, który spowodował gigantyzm i urósł do nienormalnej wysokości. Miał również akromegalię, która powodowała, że ​​jego ręce, stopy i twarz stały się nieproporcjonalnie duże. Ponadto André miał wodogłowie, które powodowało gromadzenie się płynu wjego mózg. Z powodu problemów zdrowotnych André często był nieobecny w szkole.Karierę zapaśniczą rozpoczął jako nastolatek i miał 2,24 m wzrostu i 520 funtów (236 kg).

André the Giant i jego kariera

W 1972 roku André dołączył do World Wide Wrestling Federation (WWWF, obecnie WWE), gdzie został nazwany „ósmym cudem świata”. Walczył dla WWWF w latach 70. i 80. XX wieku. W 1984 roku wygrał inauguracyjny mecz WWF Royal Rumble. W 1986 roku był headlinerem WrestleManii 2, pokonując Big Johna Studda w Steel Cage Matchu. W następnym roku zmierzył się z Hulk Hoganem na WrestleManii III w jednym z najsłynniejszych meczów w historii wrestlingu. Hogan powiedział, że André był jedynym zapaśnikiem, który mógł sprawić, że poczuł się naprawdę onieśmielony na ringu.

Zakończenie kariery André the Giant

W 1993 roku André wycofał się z aktywnego wrestlingu z powodu problemów zdrowotnych wynikających z jego wzrostu. Od czasu do czasu występował w zapasach aż do ostatniego roku, pojawiając się w pierwszej transmisji Raw w 1993 roku i na WrestleManii X-Seven w 2001 roku. Zmarł z powodu zastoinowej niewydolności serca 27 stycznia 1993 roku, w wieku 46 lat.

André the Giant doceniony pośmiertnie

André został pośmiertnie wprowadzony do WWE Hall of Fame w 1993 roku. W 2010 roku zajął pierwsze miejsce na liście 500 najlepszych zapaśników wszechczasów Pro Wrestling Illustrated. W 2007 roku został wprowadzony do Międzynarodowej Galerii Sław Sportu, a w 2017 roku został pośmiertnie odznaczony trofeum André the Giant Memorial Trophy na WrestleManii 33.