Kariera Anny Adamskiej

Anna Adamska urodziła się w 1876 r. W Warszawie w Polsce, w rodzinie polskiej szlachty. Dorastała w uprzywilejowanym środowisku, ale jej rodzice rozwiedli się, gdy była tylko dzieckiem. To, w połączeniu ze śmiercią swojego brata, gdy miała zaledwie jedenaście lat, miała głęboki wpływ na Adamską i stała się bardzo poważną i introspektywną młodą kobietą.

Wykształcenie Anny Adamskiej

Adamska studiowała sztukę w Warszaw School of Fine Arts, a następnie w Académie Julian w Paryżu. Później przeprowadziła się do Berlina, gdzie poznała artystę Maximilian Wolfram. Obaj pobrali się w 1903 roku i mieli jednego syna, Adama.

Kariera Anny Adamskiej

Adamska była samodzielną artystką, ale to jej mąż naprawdę wprowadził ją do opinii publicznej. Wolfram był znanym i szanowanym artystą, a jego żona często służyła jako jego model. Para często podróżowała do różnych miast w Europie, a Adamska często korzystała z tych możliwości odkrywania lokalnej sceny artystycznej.

Przeprowadzka Anny Adamskiej do Monachium

W 1909 r. Wolframs osiedlili się w Monachium i to tutaj Adamska naprawdę zaczęła nadawać sobie markę. W 1912 roku miała swoją pierwszą solową wystawę i był to ogromny sukces. Jej praca zaczęła przyciągać uwagę niektórych z najważniejszych postaci w niemieckim świecie sztuki, w tym krytyka Juliusa Meiera-Graefe’a.

Meier-Graefe był silnym zwolennikiem pracy Adamskiej i zrobił wszystko, co mógł, aby promować jej karierę. Dzięki wsparciu Meiera Graefe’a Adamska była w stanie zabezpieczyć stanowisko nauczyciela w prestiżowej szkole Bauhaus w 1919 roku. Nauczała tam dwa lata, zanim wróciła do Berlina.

Anna Adamska w nazistowskich Niemczech

Adamska nadal cieszyła się sukcesem w stolicy niemieckiej, a jej prace pokazano na kilku ważnych wystawach. Zaczęła także eksperymentować z nowymi mediami, takimi jak fotografia i film.

Jednak wzrost partii nazistowskiej położył kres karierze Adamskiej. Podobnie jak wielu innych artystów, została zmuszona do ucieczki z Niemiec, kiedy naziści doszli do władzy w 1933 roku. Adamska ostatecznie osiedliła się w Londynie, gdzie zmarła w 1945 roku.