konto oszczędnościowe w euro

W jakich walutach najlepiej oszczędzać?

Przymierzasz się do oszczędzania w obcej walucie? Z pewnością zastanawiasz się, która z opcji przyniesie Ci większy zysk. Poznaj oferty poszczególnych kont oszczędnościowych walutowych. To pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję.

Oszczędzanie w obcej walucie pomaga zdywersyfikować zgromadzone przez siebie środki. Żeby zysk był jak najwyższy, porównaj oferty kont oszczędnościowych w poszczególnych walutach. Może się okazać, że konto oszczędnościowe w euro będzie zapewniało lepszy zysk niż inne waluty.

Jaką walutę wybrać?

Która waluta w kontekście pomnażania zysków będzie najlepsza? To zależy od tego:

  • jaką walutą dysponujesz – jeśli zarabiasz w EUR, dobrym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe w euro, a jeżeli spłacasz kredyt w CHF, możesz zdecydować się na rachunek właśnie w tej walucie;
  • jak wysoko jest oprocentowane dane konto oszczędnościowe – przełoży się to na wyższe zyski.

Wybór konkretnej waluty determinuje przede wszystkim oprocentowanie rachunku. Im lepsze warunki finansowe oferuje bank, tym więcej można „wycisnąć” z pracujących środków.

Za przykład może posłużyć konto walutowe w euro oferujące nawet 2% w skali roku przez 6 miesięcy do 200 tys. EUR. Dla porównania – w tym samym banku można założyć konto oszczędnościowe w dolarach amerykańskich oprocentowane na 1,2% w skali roku (do 200 tys. USD na okres 6 miesięcy).

Trzeba więc dokładnie przeliczyć, która opcja będzie korzystniejsza. Jeśli będziesz wymieniać waluty, to warto w swojej kalkulacji uwzględnić również kursy walutowe.

Konto oszczędnościowe w euro – na co zwrócić uwagę?

Załóżmy, że decydujesz się na założenie konta oszczędnościowego w euro. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, aby podjęta decyzja okazała się trafna? Chociaż aktualne oprocentowanie odgrywa istotną rolę, warto uwzględnić także:

  • czas trwania promocyjnego oprocentowania – o ile bank takie proponuje,
  • wysokość oprocentowania po okresie promocyjnym,
  • ewentualny koszt otwarcia i prowadzenia rachunku walutowego,
  • łatwość założenia konta walutowego,
  • zasady wypłat dostępnych środków.

Zwróć uwagę na wszystkie warunki oferty oraz ewentualne prowizje. Jeśli bank będzie pobierał wysoką opłatę za wypłatę środków, zysk będzie znacznie mniejszy niż zakładany. Na szczęście na rynku finansowym znajdziesz produkty, w ramach których możesz swobodnie zarządzać pieniędzmi – bez ryzyka utraty odsetek.

Jak założyć konto oszczędnościowe walutowe?

Jeżeli dysponujesz kontem walutowym, rachunek oszczędnościowy możesz założyć szybko i wygodnie na przykład online – z poziomu systemu bankowości elektronicznej. Wystarczy kilka kliknięć, by uruchomić rachunek.

Jeśli chcesz założyć konto w innym banku, musisz zacząć od założenia rachunku osobistego w PLN lub konta walutowego. W tym przypadku należy zapoznać się z warunkami oferty danej instytucji finansowej.

 

 

Artykuł sponsorowany