Szczecin

Gdzie jechać na wycieczkę w Polsce?

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi pojawia się pytanie: gdzie jechać w tym roku na urlop? Ci, którzy w tym roku postanawiają wypoczywać w Polsce, powinni wziąć pod uwagę wszystkie nadmorskie kurorty i miasta, które warto odwiedzić. Wbrew powszechnym przekonaniom, nawet najstarsi mieszkańcy naszego kraju prawdopodobnie nie zwiedzili najpiękniejszych zakątków Polski, może te wakacje poświęcisz na poznawanie nowych miejsc?

Stolica województwa zachodniopomorskiego Szczecin

Większość największych polskich miast może pochwalić się ciekawą historią, naznaczoną akcentami architektonicznymi. Warto pamiętać o tym, w trakcie zwiedzania Szczecina.

Nad Odrą znajdują się Wały Chrobrego, nazwane na cześć Bolesława Chrobrego z dynastii Piastów. Są doskonale widoczne w całej okazałości dla każdego, kto przyjeżdża do miasta głównymi trasami autostradowymi, które przebiegają przez mosty i wiadukty. Na nabrzeżu znajduje się szereg eleganckich restauracji i pubów oraz najpiękniejsze i najważniejsze budynki w mieście. Należą do nich Akademia Morska, Urząd Wojewódzki, Muzeum Narodowe w Szczecinie i Teatr Współczesny w Szczecinie. Latem w Wałach Chrobrego odbywają się największe w mieście imprezy plenerowe. Warto zainteresować się aktualnym planem imprez cyklicznych Szczecina.

Tuż obok Bulwaru Piastowskiego, który w roku 2013 został przebudowany, znajduje się szczecińska Starówka. Wśród wielu kawiarni i eleganckich restauracji, podróżni mogą zobaczyć zabytkowy Ratusz, który obecnie pełni funkcję Muzeum Historycznego Szczecina. Sam budynek pochodzi z XV wieku. Przez wiele stuleci funkcjonował jako główna siedziba administracyjna urzędników miejskich. Poważnie zniszczony w czasie II wojny światowej, został odbudowany w latach 70. XX wieku. To niewielkie muzeum posiada zbiory dotyczące historii i kultury miasta, począwszy od odkryć archeologicznych, takich jak XIV-wieczne monety mennicze i średniowieczne stroje, po niemieckie pocztówki z początku XX wieku i zabawki z czasów komunizmu.

Szczecin na świeżym powietrzu

Plac Jasne Błonia i graniczący z nim Park Kasprowicza to w połączeniu najsłynniejsza zieleń Szczecina. W parku o powierzchni 50 hektarów znajduje się jezioro Rusałka i amfiteatr. Duży plac zabaw i platforma do minigolfa są często odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Jasne Błonia słyną z pięknych platanów, chronionych jako pomnik przyrody. To tutaj w 1987 roku Jan Paweł II odprawił mszę dla 700 tys. mieszkańców Szczecina. Po wizycie Papieża na środku placu stanął jego ogromny pomnik.