Granulatory

Granulatory – co znajdziemy wewnątrz urządzenia?

W młynie do peletek znajduje się dysza do peletek, albo dysza pierścieniowa, albo dysza płaska. Surowiec podawany jest do komory zagęszczania, gdzie rolki peletowe dociskają/rolują surowiec przez małe otwory matrycy peletowej. Z zewnętrznej strony matrycy pelletu wychodzą długie pasma pelletu, które są następnie cięte nożem, aby wydobyć gotowe pellety z rynny wyjściowej.

Rodzaje

Istnieje wiele typów granulatorów, które można ogólnie podzielić na typy wielkoskalowe i małoskalowe. Zgodnie z możliwościami produkcyjnymi, granulatory można również podzielić na granulatory płaskie i granulatory pierścieniowe. Zobacz zdjecia: https://peletto.pl/peleciarki-granulatory.

Duże

Istnieją dwa popularne typy granulatorów na dużą skalę: młyny płaskie i młyny pierścieniowe. Młyny płaskie wykorzystują matrycę płaską ze szczelinami. Proszek jest wprowadzany na górę matrycy, a gdy matryca obraca się, wałek wciska proszek przez otwory w matrycy. Nóż po drugiej stronie matrycy odcina odsłoniętą peletkę z matrycy. W matrycy pierścieniowej w matrycy znajduje się promieniowa szczelina. Proszek podawany jest do wnętrza matrycy, a rozprowadzająca równomiernie rozprowadzają proszek. 

Dwie rolki następnie przeciskają proszek przez otwory matrycy. Do odcinania peletów od zewnętrznej strony matrycy służą dwa noże. Granulatory na dużą skalę są zwykle używane do produkcji paszy dla zwierząt, peletów drzewnych i peletów paliwowych do użytku w piecu na pelety.

Małe

Młyny na małą skalę są zwykle odmianami pras śrubowych lub pras hydraulicznych. W przypadku obu typów stosuje się ten sam podstawowy proces. Matryca, znana również jako forma, utrzymuje niesprasowany proszek w ukształtowanej kieszeni. Kształt kieszeni określał ostateczny kształt peletu. Do końca ślimaka przymocowana jest płyta dociskowa (w prasie ślimakowej) lub tłok (w prasie hydraulicznej) zagęszczający proszek.

Młyn do peleciarki

Młyn do peletek, znany również jako prasa do peletek, to rodzaj młyna lub prasy maszynowej używanej do wytwarzania peletów ze sproszkowanego materiału. Młyny do peletów różnią się od młynów mielących, ponieważ łączą małe materiały w większą, jednorodną masę, zamiast łamać duże materiały na mniejsze kawałki. Peletownica to urządzenie do granulacji (peletyzacja, peletyzacja, ozernenie, aglomeracja) drobno zmielonych materiałów, przyczyniające się do wzrostu wydajności spiekalnic, czy też produkcji surowego peletu. Może być stosowany do pozyskiwania peletów (pelletów) paliwowych z rozdrobnionych odpadów drzewnych; do granulowania paszy dla zwierząt gospodarskich itp.