Granulatory

Granulatory – czym jest peletyzacja?

Peletyzacja jest formą aglomeracji bębnowej (mieszania), w której drobne cząstki materiału „rosną” poprzez ruch bębnowy i dodanie wody lub środka wiążącego. Proces ten jest bezciśnieniową metodą aglomeracji, w której zamiast ciśnienia stosuje się spoiwo (lub po prostu wodę), aby materiał przylegał do siebie. Z tego powodu ten rodzaj aglomeracji zalicza się do procesu granulacji na mokro.

Jak wygląda taki proces?

Granulowanie odbywa się za pomocą granulatora tarczowego lub bębna obrotowego, przy czym najczęstszym wyborem są granulatory tarczowe (znane również jako granulatory panwiowe), a bębny są bardziej odpowiednie do określonych zastosowań, takich jak ługowanie hałdy.

Drobny materiał jest najpierw kondycjonowany w mieszalniku kołkowym lub mieszalniku bijakowym (mieszalnik łopatkowy). Nie wszystkie procesy wykorzystują etap wstępnego kondycjonowania, ale te, które widzą w rezultacie wiele korzyści:

  • Wsad materiału i spoiwo można dokładnie wymieszać przed wprowadzeniem do granulatora tarczowego. Tworzy to jednorodną mieszankę i równomiernie rozprowadza spoiwo.
  • Większość wilgoci wymaganej do formowania peletek można dodać (w postaci spoiwa) podczas mieszania, więc nie trzeba tego robić na granulatorze, który może być długotrwały. W wielu przypadkach zastosowanie mieszadła przed peletyzatorem tarczowym często zwiększa z tego powodu wydajność produkcji.
  • Wstępnie kondycjonowany materiał jest zagęszczany poprzez ruch wywierany przez mieszalnik. Ponieważ to zagęszczenie uzyskuje się poprzez mieszanie, do uzyskania takiego samego zagęszczenia potrzeba mniej spoiwa, co skutkuje obniżonym kosztem spoiwa.
  • Po kondycjonowaniu materiału przechodzi on do granulowania. W przypadku procesów, które nie wykorzystują etapu wstępnego kondycjonowania, w tym miejscu rozpoczyna się proces. Tutaj materiał jest podawany do granulatora tarczowego z ciągłą szybkością, gdzie w sposób ciągły dodawane jest spoiwo. Drobiny materiału są lepkie w wyniku działania spoiwa, a gdy opadają na siebie podczas obracania się miski, zbierają więcej drobin, rosnąc w podobny sposób, jak kula śnieżna.

Gdy pelety osiągną pożądany rozmiar, opuszczają granulator tarczowy i są przenoszone za pomocą przenośnika taśmowego lub przenośnika o stromym nachyleniu do suszarki. Suszarka „utwardza” pelety, usuwając wilgoć i „docierając” je do ostatecznej postaci. Suszenie jest zwykle przeprowadzane przy użyciu suszarki rotacyjnej, a suszarki fluidalne są alternatywnym wyborem.