Pomorskie to wspaniałe miejsce

Pomorskie to województwo w północnej Polsce. Od północy graniczy z Morzem Bałtyckim, od wschodu z Warmią i Mazurami, od południa z Wielkopolską i od zachodu Pomorzem Zachodnim. Stolicą i największym miastem województwa jest Gdańsk. Nazwa prowincji pochodzi od regionu Pomorza, który z kolei nosi nazwę słowiańskich Pomorzan, którzy niegdyś zamieszkiwali te tereny.

Pomorskie to województwo na północy Polski

Pomorskie to jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Polsce. W województwie znajduje się wiele historycznych miast i miasteczek, m.in. Gdańsk, Sopot i Gdynia. Region słynie również z plaż, jezior i lasów.

Pomorskie to ważny region gospodarczy Polski. W województwie działa szereg dużych przedsiębiorstw, w tym stocznia w Gdańsku, która jest jedną z największych w Europie. Pomorskie to także ważny ośrodek produkcji chemii, żywności i innych produktów.

W Gdańsku można zobaczyć Złotą Bramę

Województwo pomorskie, zwane też pomorskim, jest jednym z 16 województw, na które podzielona jest Polska. Województwo obejmuje większość Pomorza (wschodnia część historycznego Pomorza), a także obszar na wschód od Wisły. Najbardziej wysunięta na zachód część województwa, wokół miasta Kościerzyny, należała do historycznej prowincji Prus Zachodnich, a od 1999 roku administrowana jest w ramach województwa pomorskiego. Stolicą województwa jest Gdańsk.

Województwo powstało 1 stycznia 1999 r. z dawnych województw: gdańskiego, elbląskiego i słupskiego na mocy polskiej reformy samorządowej przyjętej w 1998 r. Od zachodu graniczy z województwem zachodniopomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim Województwa na południu, warmińsko-mazurskie na południowym wschodzie i bałtyckie na północy.

W regionie tym można też zobaczyć wiele zabytków

Obszar morski województwa obejmuje wody Morza Bałtyckiego w obrębie Zatoki Gdańskiej oraz wody trzech innych odrębnych basenów: Gdańskiej, Odry i Wisły. Zlewnia Wielkich Jezior Mazurskich częściowo leży na terenie województwa.

Powierzchnia województwa wynosi 18 300 km2 (7055 mil kwadratowych). Około 60% powierzchni to użytki rolne, a prawie jedną piątą zajmują lasy. Pozostały obszar to miasta lub tereny niezabudowane.

Znajduje się tam miasto Gdańsk

Województwo obejmuje 49 miast i miasteczek. Są one wymienione poniżej w porządku malejącym populacji (według oficjalnych danych za 2006 r.):

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Tczew, Wejherowo, Starogard Gdański, Rumia, Reda, Kartuzy, Kościerzyna, Lębork, Chojnice, Nowy Dwór Gdański, Bytów, Pruszcz Gdański, Puck, Cedynia, Choczewo, Kępice, Sztum, Świecie, Człuchów, Debrzno, Kwidzyn, Nowa Wieś Lęborska, Łęczyce, Łeba, Ustka, Władysławowo, Żukowo.

Największym ośrodkiem miejskim województwa jest liczący prawie 460 tys. mieszkańców Gdańsk. Metropolia Gdańsk-Sopot-Gdynia, licząca około 700 tys. mieszkańców, jest największym obszarem miejskim w województwie i jednym z największych w kraju.

Obszar województwa podzielony jest na 207 gmin (jednostki powiatowe, w tym gminy miejskie i wiejskie). Są one wymienione poniżej w porządku malejącym populacji (według oficjalnych danych za 2006 r.):

Głównymi rzekami województwa są Wisła, Odra i Parsęta.