Czym są wyroby papiernicze?
Wyroby papiernicze to papiery, które zostały pocięte, wytłoczone, sprasowane, zabarwione lub zaimpregnowane innymi substancjami w celu nadania im użytkowego kształtu lub ozdoby. Istnieją różne rodzaje produktów papierniczych:
— artykuły biurowe: papier maszynowy, piśmienny, bibuły, zeszyty, notatniki, bloki, koperty, papeteria, kartony, druki kancelaryjne;
— opakowania: papier oraz sznurek pakowy, tektura opakowaniowa, pudełka, kartony, torby;
— artykuły techniczne: tuleje, cewki, walce, taśmy, membrany, uszczelki, tapety, papiery fotograficzny, bibuły filtracyjne, usztywniacze do obuwia;
— artykuły gospodarstwa domowego: serwetki, papier śniadaniowy, podstawki, artykuły higieniczne, opatrunkowe, ozdobne, zabawki.
Papier i wyroby papiernicze są nieodłącznym elementem wielu branż i zawodów, a także życia codziennego. Służą one między innymi do utrzymania higieny, pakowania, pisania i drukowania.
Z czego obecnie produkuje się papier?
Dziś papier produkuje się z masy celulozowej lub włókien celulozy drzewnej, który uzyskuje się poprzez kruszenie i mielenie kłód drzew (najczęściej sosny). Inne drzewa wykorzystywane w papiernictwie to również: topola, świerk, brzoza, jodła, buk i osika. Ponadto każde drzewo musi mieć co najmniej osiem lat, aby wyprodukować kartkę papieru.
Jak powstaje masa papierowa?
Wiele osób zastanawia się, jak powstaje papier. W rzeczywistości powstaje on etapami. Pierwszy etap to przygotowanie masy papierowej, a drugi i trzeci to etapy produkcyjne. Papier jest wytwarzany z tak zwanej masy papierowej. Ważnym elementem tego etapu jest odpowiednie przygotowanie włókien celulozowych. Preparat taki wpływa bowiem na wiele właściwości papieru wykonanego z masy celulozowej. Włókna są mielone, dzięki czemu materiał jest bardziej elastyczny i sprężysty. Jednak celuloza to nie tylko włókna. Zawiera 99% wody. Ponadto zawiera zwykle pastę papierową, węglan wapnia i barwniki. Gdy masa jest gotowa, trafia do maszyny papierniczej.
Recykling papieru – co to takiego?
Papier może być poddawany recyklingowi do 5 razy, a możliwość ponownego wykorzystania makulatury niesie za sobą wiele zalet:
— niższe zużycie energii niż przy produkcji papieru z drewna,
— zmniejszone zanieczyszczenie wody i powietrza.
Recykling to przede wszystkim oszczędność ograniczonych zasobów naturalnych i zahamowanie szkodliwego wpływu na środowisko.
Produkcja papieru to dziedzina, w której najbardziej wyróżniają się Zakłady Papiernicze. Umiejętnie wyprodukowany i wykorzystany papier wpisuje się w dzisiejszą ideę ekologicznej gospodarki. Do dziś pozostaje ważnym surowcem.