Tłusty czwartek – w ten dzień nie utyjesz

Tłusty czwartek to ostatni dzień karnawału i początek Wielkiego Postu. Jest to dzień ucztowania i pobłażania przed postem Wielkiego Postu. W wielu krajach, w tym w Polsce i Niemczech, tradycyjnie je jeść tłuste produkty spożywcze, takie jak pączki i smażone mięso w czwartek. Nazwa „tłusty czwartek” pochodzi z praktyki rezygnacji z tłuszczu za Wielki Post. W przeszłości ludzie pościli 40 dni Wielkiego Postu, rezygnując ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym masła, jaj i mleka.

Dieta w tłusty czwartek

To sprawiło, że bardzo szczupła dieta, więc w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, ludzie ucztowaliby wszystkie tłuste potrawy, które rezygnowaliby przez następne 40 dni. W dzisiejszych czasach ludzie nie są tak surowi ze swoim wielkim postem, ale tradycja jedzenia tłustego pokarmu w czwartek trwa. W Polsce dzień jest znany jako Tłusty Czwartk i jest obchodzony ze specjałami takimi jak Pączki, które są smażonymi pączkami wypełnionymi dżemem lub kremem.

Co się je w tłusty czwartek

W Niemczech nazywa się to Fasching, a ludzie jedzą berlinery, które są również smażonymi pączkami, ale bez wypełnienia. Niezależnie od tego, czy jesteś katolikiem, czy nie, Tłusty czwartek to dzień, w którym można oddać swoje ulubione potrawy tłuszczowe. Więc śmiało i miej dodatkowy kawałek pizzy lub drugą pomoc deseru. To znowu ta pora roku, w której ludzie na całym świecie oddają się w ostatnim dniu obżarstwa, zanim zacznie się Wielki Post. Tłusty czwartek, znany również jako Mardi Gras, jest obchodzony na wiele różnych sposobów, ale wspólnym mianownikiem jest zawsze jedzenie.

W Polsce zjada się pączki w Tłusty Czwartek

W Polsce ten dzień nazywa się Tłusty Czwartek i jest obchodzony z Pączki, które są smażonymi pączkami wypełnionymi owocami lub śmietaną. W Czechach nazywa się to Fašank, a ludzie jedzą rodzaj słodkiego chleba o nazwie Fasanka, który często jest wypełniony owocami lub czekoladą. W Niemczech, Austrii i Szwajcarii dzień znany jest jako Fasching, a ludzie ucztą na Krapfen, które są smacznymi kulkami ciast wypełnionymi dżemem lub śmietaną. We Włoszech dzień nazywa się Carnivale, a ludzie jedzą smażone kule ciasta o nazwie Frittelle, które często są wypełnione śmietaną lub czekoladą. We Francji dzień nazywa się Mardi Gras, a ludzie jedzą beignets, które są smażonymi pączkami odkurzonymi cukrem pudrem.

Tłusty czwartek w Europie

Bez względu na to, w jakim kraju jesteś i jak to nazywasz, Fat czwartek to dzień, w którym można zamknąć się w ulubione potrawy i dobrze się bawić przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. W niektórych częściach świata Fat czwartek jest ostatnim dniem karnawału przed Wielkim Postem. Jest to dzień ucztowania i świętowania, a często polega na oddawaniu się bogatym, tłuszczowym potrawom.