Dietetyk Pszczyna

Zalety zdrowego odżywiania – dietetyk – Pszczyna

Zdrowa dieta zazwyczaj obejmuje produkty bogate w składniki odżywcze ze wszystkich głównych grup żywności, w tym chude białka, produkty pełnoziarniste, zdrowe tłuszcze oraz owoce i warzywa w wielu kolorach. Zdrowe nawyki żywieniowe obejmują również zastępowanie żywności zawierającej tłuszcze trans, sól i cukier bardziej pożywnymi opcjami. Przestrzeganie zdrowej diety ma wiele zalet, w tym budowanie mocnych kości, ochronę serca, zapobieganie chorobom i poprawienie nastroju.

Poprawa zdrowia jelit

Okrężnica jest pełna naturalnie występujących bakterii, które odgrywają ważną rolę w metabolizmie i trawieniu. Niektóre szczepy bakterii wytwarzają również witaminy K i B, które korzystnie wpływają na okrężnicę. Mogą również pomóc w walce ze szkodliwymi bakteriami i wirusami.

Dieta bogata w błonnik może zmniejszyć stan zapalny w jelitach. Dieta bogata w włókniste warzywa, owoce, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste może stanowić kombinację prebiotyków i probiotyków, które pomagają dobrym bakteriom rozwijać się w okrężnicy.

Te sfermentowane produkty spożywcze są bogate w probiotyki:

  • jogurt
  • kimchi
  • kapusta kiszona
  • miso
  • kefir

Prebiotyki mogą pomóc w poprawie szeregu problemów trawiennych, w tym objawów zespołu jelita drażliwego.

Lepszy nastrój

Niektóre dowody wskazują na ścisły związek między dietą a nastrojem. W 2016 roku naukowcy odkryli, że diety o wysokim ładunku glikemicznym mogą wywoływać nasilone objawy depresji i zmęczenia u osób z otyłością, ale poza tym zdrowych. Dieta o wysokim ładunku glikemicznym zawiera wiele rafinowanych węglowodanów, takich jak te znajdujące się w napojach bezalkoholowych, ciastach, białym pieczywie i herbatnikach. Warzywa, całe owoce i pełne ziarna mają niższy ładunek glikemiczny.

Dieta może wpływać na poziom glukozy we krwi, aktywację immunologiczną i mikrobiom jelitowy, co może wpływać na nastrój danej osoby. Naukowcy odkryli również, że może istnieć związek między zdrowszą dietą, taką jak dieta śródziemnomorska, a lepszym zdrowiem psychicznym. Natomiast w przypadku diet z dużą ilością czerwonego mięsa, produktów przetworzonych i wysokotłuszczowych jest odwrotnie.

Należy zauważyć, że naukowcy podkreślili konieczność dalszych badań nad mechanizmami łączącymi żywność i zdrowie psychiczne. Jeśli dana osoba podejrzewa, że ma objawy depresji, może pomóc rozmowa z lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego.