kosze na śmieci uliczne

Uliczne kosze na śmieci – niezbędne elementy małej architektury

Projektowanie miejskich przestrzeni i umieszczenie w nich koszy na śmieci to wyzwanie współczesnej architektury. Zbyt mała ich liczba, czy niewłaściwe umiejscowienie mogą być poważnym problemem. Od chwili wejścia w życie ustawy nakładającej odpowiedzialność za utrzymanie porządku i czystości na włodarzy miast, mieszkańcy zauważają  poprawę w tej kwestii. Wcześniej koszy było zdecydowanie za mało. Odpowiedzialność za przestrzeń publiczną  spoczywa jednak nie tylko na samorządach, ale też na każdym, kto  z niej korzysta.

Kosz na śmieci – niezbędny element infrastruktury

Bez względu na to czy to miasto, miasteczko, czy wieś – kosze na śmieci uliczne są niezbędnym elementem infrastruktury. Powinny być ustawione wzdłuż szlaków komunikacyjnych, zabezpieczać przystanki komunikacji publicznej i miejsca rekreacji. W zależności od liczby użytkowników i lokalizacji powinny być dobrane wielkością i materiałem, z jakiego są wykonane tak, żeby spełniać swoją funkcję jak najlepiej.

Muszą być też solidnie wykonane i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zabezpieczy je to nie tylko przed przypadkowym przewróceniem i rozsypaniem zawartości, ale i celowym działaniem zwierząt, czy wandali.

Rodzaje koszy ulicznych

Śmietniki, stanowiąc niezbędną  część małej architektury, powinny łączyć w sobie funkcjonalność z estetyką. Producenci oferują kilka ich rodzajów, umożliwiając dobranie koszy odpowiednich pod kątem funkcji i  architektury miejsca. Bardzo duże znaczenie ma też łatwość utrzymania ich w czystości. Samorządy mogą wybierać spośród:

  • koszy wolnostojących;
  • koszy na słupki;
  • koszy betonowych;
  • koszy na psie odchody.

Kosze wolnostojące

Pierwsze zabezpieczone są przed przewróceniem przez solidną podstawę mocowaną do podłoża na kilka możliwych sposobów. Wykonane z gładkich materiałów łatwych do utrzymania higieny, a jednocześnie trwałych i estetycznych, produkowane są w kilku różnych kolorach, w zależności od przeznaczenia.

Oznaczenia na nich pozwalają na łatwą segregację  i utrzymanie porządku na osiedlach, w parkach, czy miejscach rekreacji publicznej.  Pojemność  od 35 do 80 litrów umożliwia dobranie wielkości koszy do potrzeb.  Niektóre modele wyposażone są w popielnicę jak np. Dublin w często stosowanej pojemności 50 l.

Kosze na słupku

Na ogół mają mniejszą pojemność niż kosze wolnostojące i  uważane są za bardziej eleganckie. Chętnie montowane wzdłuż chodników, czy parkowych alejek, pełnią funkcję nie tylko użytkową, ale i dekoracyjną.

Mnogość kształtów, kolorów i wzorów zaspokoi gusta najbardziej wybrednych włodarzy. Produkowane są z plastiku lub metalu. Niektóre z modeli wyposażone są w daszek chroniący przed zamoczeniem śmieci w czasie deszczu. Pojemność od 20 do 60 l i możliwość ustawienia umożliwiającego segregację (np. model potrójny KZ-A3), czynią je uniwersalnym elementem infrastruktury.

Kosze betonowe

Ten rodzaj śmietników jest najbardziej odporny na uszkodzenia. Produkowane są w różnych wielkościach, z  których najbardziej popularne są 26, 40 i 70 l. Powierzchnia zdobiona kamiennym grysem w różnych kolorach oraz rozmaitość kształtów sprawiają, że i ten rodzaj koszy może być dopasowany do architektury miejsca, wtapiając się w otoczenie, lub podkreślając jego walory.  I tu producenci, wychodząc naprzeciw nakazowi segregowania odpadów, oferują betonowe stacje, wyposażone w obręcze do mocowania worków na konkretne rodzaje śmieci. Innym rodzajem stosowanych do nich wkładów są wewnętrzne kosze metalowe.

Kosze dla opiekunów psów

Kosze na psie odchody to stosunkowo nowy widok w miastach. Mają przeróżne wzory i kolory, od form bardzo prostych, aż po imitujące pupili, jak np. kosz w kształcie dalmatyńczyka. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w podajniki do torebek i rękawiczek, ułatwiające posiadaczom psów sprzątanie po nich. Pełnią też funkcję edukacyjną, ucząc najmłodszych odpowiedzialności nie tylko za zwierzaka, ale i innych użytkowników przestrzeni wspólnych.

Kosze na śmieci to temat bardzo szeroki. Minęły czasy, w których śmietniki były elementem wstydliwym. Dzisiejsze modele mogą być prawdziwą ozdobą, podkreślając charakter miejsc, w których są ustawione.