Przecinarka tarczowa

Przecinarka tarczowa do metalu z węglików

Węglik w tytule odnosi się tutaj do samego ostrza i materiału, z którego jest wykonane. Te ostrza są twarde i mogą łatwo przeciąć metal. W przypadku zwykłych projektów z drewna ta piła jest przesadą. Jeśli tniesz dużo metalu lub bardzo gęste drewno i inne materiały, może warto.

Piły te są dostępne w jednej z trzech konfiguracji

  • Poziomo: Do użytku w podobny sposób jak piła do kęsów. Typ poziomy to typ, z którym zwykle się spotykasz.
  • Pionowo: Ta konfiguracja umożliwia układanie materiału w stos, dzięki czemu można ciąć więcej niż jeden kawałek na raz. Może to być użyteczna oszczędność czasu.
  • Pivot: Możesz używać tego modelu jako piły warstwowej lub piły do kęsów.

Bez względu na to, którą konfigurację wybierzesz, główną zaletą tych pił jest to, że konstrukcja jest energooszczędna. Dzięki temu krawędzie cięcia pozostają stosunkowo chłodne pomimo tarcia. Współczynnik chłodzenia pozwala również na dłuższe czasy cięcia.

Piły tarczowe do betonu

Możesz również znaleźć te modele oznaczone jako piły do płyt. Mogą wyglądać jak piły do cięcia lub być dostępne w konfiguracji ręcznej. Jeśli zajmujesz się ciężkimi projektami, połączenie ostrza z końcówką diamentową z tymi modelami pozwoli ci przeciąć prawie wszystko. Sama piła jest potężna. Zmiana typu ostrza czyni go bardziej uniwersalnym. Nie jest to najlepsza opcja do lekkich projektów, ponieważ mocny silnik jest trudny dla ostrzy. Ostrza obracają się tutaj szybciej, więc występuje większe tarcie i ciepło, a tym samym większe zużycie ostrzy. Będziesz więc musiał albo pracować w krótkich seriach, pozwalając materiałowi okresowo ostygnąć, albo użyć wody do schłodzenia materiału. Woda zmniejsza ilość wzbijanego kurzu, więc to plus.

Odwracalne piły tarczowe

Modele te są przydatne w ogólnych projektach stolarskich. Są hybrydą między piłą stołową a ukośnicą. Hybrydowa konstrukcja sprawia, że piły te są niezwykle przydatne. Brzeszczot jest zamontowany, więc wystarczy umieścić piłę na miejscu i poprowadzić materiał. Typ piły tarczowej decyduje o tym, jakie materiały można ciąć tą piłą. Jeśli wykonujesz dużo kadrowania, przydatna może być funkcja piły ukośnej. Ta funkcja umożliwia szybkie tworzenie doskonałych połączeń ukośnych. Modele te należą do najbardziej przydatnych dla zwykłego stolarza i majsterkowicza. Ponieważ są zamontowane, nie wymagają dużej siły, aby je kontrolować. Możesz pracować dłużej, zanim pojawi się zmęczenie. Wadą jest to, że zajmują więcej miejsca w warsztacie niż typowy model ręczny.