Odkryj historię Wielkopolski

Wielkopolska to historyczny region w środkowo-zachodniej Polsce. Jego głównym miastem i stolicą historyczną jest Poznań. Region słynie z tradycyjnej kultury ludowej, zwłaszcza unikalnej formy polki, która się tu powstała. Jest to także miejsce narodzin polskiego hymnu narodowego, „Mazurek Dąbrowskigo”.

Etymologia słowa „Wielkopolska”

Nazwa „Wielkopolska” („Polska”) odnosi się do faktu, że region był wcześniej częścią większej polskiej księstwa, polskiego lenistka, która istniała od 1138 do 1320 r. Księstwo pierwotnie obejmowało całą zachodnią Polskę, z rzeki Oder na zachodzie do rzeki Dnieper na Wschodzie i rozciągnięty na północ, aby obejmować części współczesnej Litwy i Białorusi.

Historia Wielkopolski

W 1320 r. Księstwo została podzielona między dwóch synów jego ostatniego władcy, Władysław I Łokietka. Część zachodnia, ze stolicą w Poznań, stała się znana jako Polska lub Wielkopolska, podczas gdy część wschodnia, ze stolicą w Krakowie, nazywała się mniejszą Polską lub Małopolską. Region jest zamieszkany od czasów prehistorycznych. Pierwszymi osadnikami byli prawdopodobnie Celtowie, którzy przybyli w okolicy w IV wieku pne.

Dalsze losy Wielkopolski

Później region był zamieszkany przez germańskie plemię Wandali. W VIII wieku Rzymianie zostali podbijani przez Rzymian. Po upadku Rzymu obszar był zamieszkany przez różne plemiona słowiańskie. W VI wieku Słowiczy zostali zjednoczeni w pojedynczym stanie przez Samo, frankistycznego kupca. Jednak państwo to nie trwało długo, aw IX wieku większa Polska po raz kolejny podzielono na różne plemiona słowiańskie.

Pierwsi Polacy na terenach Wielkopolski

W XX wieku Mieszko I, książę Polski, podbił znacznie większą Polskę i zjednoczyło plemiona słowiańskie w jedno polskie państwo. Syn Mieszko, Bolesyław I Chrobry, ustanowił Poznań jako swoją stolicę i znalazł się w zamożnym mieście. Wnuk Bolesław, Mieszko II Lambert, dodał Gnozno do listy polskich miast. W 1138 r. Greater Polska została podzielona między synów Bolesława III Wrymouth. Część zachodnia stała się znana jako Wielkopolska, podczas gdy część wschodnia stała się znana jako Mazovia.

Piastowie i Jagiellończycy we Wielkopolsce

Dwie części zostały ponownie zjednoczone w 1241 r. Przez Bolesław przeciwko czystym. Jednak w 1295 Wielkopolska po raz kolejny podzielono między dwoma synami Casimir III: Władysław I Łokietek i Kazimierrz III Wielki. Wielkopolska (Polska: [Vjɛlkɔˈpɔlska]), znana również jako Greater Polska, jest historycznym regionem Polski. Jego stolicą jest Poznań. Wielkopolska to region historyczny i kulturalny w Polsce środkowej zachodniej.