wycieczki za granicę

O czym należy pamiętać podczas planowania wycieczki za granicę?

Jeśli tegoroczne wakacje chcesz zaplanować samodzielnie, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych krokach. Ilość przygotowań, jakie wykonasz przed wyjazdem, będzie miała duży wpływ na twoje ogólne doświadczenie. Choć najwięcej stresu odejmuje powierzenie zaplanowania wycieczki specjalnym biurom, oto kilka kroków, które powinieneś wykonać podczas przygotowywania się do urlopu za granicą.

Paszport

Rozpocznij składanie wniosków paszportowych na kilka miesięcy przed datą lotu, zwłaszcza jeśli potrzebujesz wiz z zagranicznych ambasad. Choć proces paszportowy jest zwykle dość prosty, czasami przeszkadzają nam sprawy biurokratyczne i sprawiają, że wszystko trwa znacznie dłużej, niż zakładaliśmy.

Jak tylko otrzymasz paszport, zrób kilka kopii pierwszej strony. Jedną kopię zabierz ze sobą w podróż, a drugą zostaw w domu komuś, komu ufasz. W najgorszym przypadku, jeśli twój paszport zostanie skradziony, będzie to bardzo pomocne.

Sprawdź dokładnie datę ważności! Nawet z ważnym paszportem większość krajów odmawia wjazdu, jeśli jego ważność wygasa w ciągu trzech do sześciu miesięcy.

Wiza

Zrób rozeznanie i dowiedz się, czy Twój kraj docelowy wymaga wizy. Jeśli tak, jakiej wizy będziesz potrzebować? 60% krajów świata wymaga wiz na nieokreślony czas pobytu.

Złóż wniosek o wizę wcześniej. Weź pod uwagę, ile czasu może zająć urzędowi wydanie Twojego dokumentu. Ważne, abyś zaczął myśleć o tej kwestii o wiele za wcześnie, ponieważ na ostatnią chwilę może być za późno.

Ubezpieczenie

Niezależnie od tego, czy mówimy o ochronie zdrowia, ochronie bagażu, czy ubezpieczeniu podróżnym, upewnij się, że jesteś objęty odpowiednim i ważnym ubezpieczeniem podczas pobytu za granicą. Jeśli podróżujesz z zorganizowanym programem, zazwyczaj oferują one opcję wykupienia pakietu ubezpieczeniowego.

Dowiedz się więcej o swojej destynacji

Jeśli planujesz wycieczkę do miejsca, w którym nigdy nie byłeś, bez odpowiedniego przygotowania możesz doznać szoku kulturowego. Nie o wszystkim mówi się w telewizji lub Internecie.

Zapamiętaj kilka podstawowych zwrotów w języku kraju docelowego. Miejmy nadzieję, że nauczysz się tam o wiele więcej podczas urlopu, ale frazy – których wiesz, że będziesz musiał użyć – możesz sobie zanotować lub zapamiętać. Zobaczysz, że nawet podstawowe zwroty ułatwią wiele sytuacji na lotnisku lub w restauracji. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w mini-słowniczek, który przygotuje Cię do większości interakcji w miejscach publicznych.